Ruské jednotky ostreľovali najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe
Invázia na Ukrajine aj naďalej pokračuje a Ruské vojská včera (4. 3.) obsadili najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe v Záporoží, kde došlo aj k jej ostreľovaniu. Ozbrojené Sily Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti zverejnili zhrnutie doterajších udalostí.
V ranných včerajších hodinách (4. 3.) došlo k ostreľovaniu najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Boje pri jadrovej elektrárni by mohli mať fatálne následky. V prípade výbuchu jadrovej elektrárni v Záporoží, by bol výbuch 10x väčší, ako to bolo v prípade Černobyľu.
Počas bojov, ktoré na mieste prebiehali, došlo k vzniku požiaru vo výcvikovo-učebnom objekte jadrovej elektrárne. Požiar sa v ranných hodinách podarilo uhasiť. Podľa informácií je najväčšia jadrová elektráreň pod kontrolou ruskej strany a údajne funguje štandardne aj naďalej. “Chybné použitie alebo fungovanie zbraňového systému ktorejkoľvek zo strán konfliktu môže spôsobiť katastrofu extrémnych rozmerov a presahujúcu európsky kontinent,” uviedli Ozbrojené Sily SR na sociálnej sieti.
Postup ruských jednotiek na Mykolajiv bol obnovený, no podľa informácií by mal byť brzdený odporom ukrajinských vojakov, ktorí úzko spolupracujú s miestnym obyvateľstvom.
Ozbrojeným silám Ukrajiny sa podarilo dobyť obec Vorzeľ a následne začali postup na Hostomeľ. O Hostomeľ sa počas minulého týždňa viedli intenzívne boje. Podľa dostupných informácií pravdepodobne došlo k uzatvoreniu obkľúčenia mesta Černihiv a prístavu Maruipoľ.
Postup ruských vojsk je na iných smeroch brzdený nie len odporom ukrajinských vojsk, ale aj vážnymi logistickými problémami a odporom miestneho obyvateľstva. Ukrajinské vojská v spolupráci s miestnym obyvateľstvo vytvárajú bojové skupiny, ktoré napádajú logistické jednotky, menšie bojové jednotky a kontrolné body ruských jednotiek. Mnohokrát sa Ukrajincom okrem porazenia ruských vojsk darí “ukoristiť” aj bojaschopnú techniku a zásoby. Tie následne využívajú v prospech ukrajinských jednotiek, ktoré bojujú na frontoch. Silné hnutie odporu ukrajinských vojsk a miestneho obyvateľstva je najmä v oblasti miest Sumy, Charkov a Mykolajiv.
Intenzívne bombardovanie a ostreľovanie pokračovalo aj v mestách Charkov, Černihiv, Sumy, Mariupoľ, ktoré čelia obkľúčeniu. Následkom bombardovania boli aj civilné obete.
Ukrajinským ozbrojeným silám sa darilo aj v pôsobení na letecké prostriedky ruských vojsk. Časť ich leteckých prostriedkov sa ukrajinským vojskách podarilo zostreliť. Ozbrojené Sily SR informujú aj o potvrdení čiastočného potopenia vlajkovej lode Vojenských námorných síl Ukrajiny (fregaty Hetman Sahaidachny (U130) v prístave Mykolajiv). Dôvodom jej potopenia je pravdepodobne snaha zabrániť jednotkám Ruskej federácie “ukoristeniu” tejto vlajkovej lode.
Okupačné sily chcú rozšíriť informačné pôsobenie na ukrajinské obyvateľstvo, a to pomocou telekomunikačných zariadení obsadených miest (napr. v mestách Melitopoľ a Cherson), ktoré sa snažia sprevádzkovať.
Mohlo by vás zaujímať: „Prenajmem izbu v atómovom kryte.“ Internetom sa šíri absurdný inzerát
Zdroj: (FB/Ozbrojené Sily SR, ZL)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.