Ruské jednotky ostreľovali najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe
Invázia na Ukrajine aj naďalej pokračuje a Ruské vojská včera (4. 3.) obsadili najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe v Záporoží, kde došlo aj k jej ostreľovaniu. Ozbrojené Sily Slovenskej republiky na svojej sociálnej sieti zverejnili zhrnutie doterajších udalostí.
V ranných včerajších hodinách (4. 3.) došlo k ostreľovaniu najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Boje pri jadrovej elektrárni by mohli mať fatálne následky. V prípade výbuchu jadrovej elektrárni v Záporoží, by bol výbuch 10x väčší, ako to bolo v prípade Černobyľu.
Počas bojov, ktoré na mieste prebiehali, došlo k vzniku požiaru vo výcvikovo-učebnom objekte jadrovej elektrárne. Požiar sa v ranných hodinách podarilo uhasiť. Podľa informácií je najväčšia jadrová elektráreň pod kontrolou ruskej strany a údajne funguje štandardne aj naďalej. “Chybné použitie alebo fungovanie zbraňového systému ktorejkoľvek zo strán konfliktu môže spôsobiť katastrofu extrémnych rozmerov a presahujúcu európsky kontinent,” uviedli Ozbrojené Sily SR na sociálnej sieti.
Postup ruských jednotiek na Mykolajiv bol obnovený, no podľa informácií by mal byť brzdený odporom ukrajinských vojakov, ktorí úzko spolupracujú s miestnym obyvateľstvom.
Ozbrojeným silám Ukrajiny sa podarilo dobyť obec Vorzeľ a následne začali postup na Hostomeľ. O Hostomeľ sa počas minulého týždňa viedli intenzívne boje. Podľa dostupných informácií pravdepodobne došlo k uzatvoreniu obkľúčenia mesta Černihiv a prístavu Maruipoľ.
Postup ruských vojsk je na iných smeroch brzdený nie len odporom ukrajinských vojsk, ale aj vážnymi logistickými problémami a odporom miestneho obyvateľstva. Ukrajinské vojská v spolupráci s miestnym obyvateľstvo vytvárajú bojové skupiny, ktoré napádajú logistické jednotky, menšie bojové jednotky a kontrolné body ruských jednotiek. Mnohokrát sa Ukrajincom okrem porazenia ruských vojsk darí “ukoristiť” aj bojaschopnú techniku a zásoby. Tie následne využívajú v prospech ukrajinských jednotiek, ktoré bojujú na frontoch. Silné hnutie odporu ukrajinských vojsk a miestneho obyvateľstva je najmä v oblasti miest Sumy, Charkov a Mykolajiv.
Intenzívne bombardovanie a ostreľovanie pokračovalo aj v mestách Charkov, Černihiv, Sumy, Mariupoľ, ktoré čelia obkľúčeniu. Následkom bombardovania boli aj civilné obete.
Ukrajinským ozbrojeným silám sa darilo aj v pôsobení na letecké prostriedky ruských vojsk. Časť ich leteckých prostriedkov sa ukrajinským vojskách podarilo zostreliť. Ozbrojené Sily SR informujú aj o potvrdení čiastočného potopenia vlajkovej lode Vojenských námorných síl Ukrajiny (fregaty Hetman Sahaidachny (U130) v prístave Mykolajiv). Dôvodom jej potopenia je pravdepodobne snaha zabrániť jednotkám Ruskej federácie “ukoristeniu” tejto vlajkovej lode.
Okupačné sily chcú rozšíriť informačné pôsobenie na ukrajinské obyvateľstvo, a to pomocou telekomunikačných zariadení obsadených miest (napr. v mestách Melitopoľ a Cherson), ktoré sa snažia sprevádzkovať.
Mohlo by vás zaujímať: „Prenajmem izbu v atómovom kryte.“ Internetom sa šíri absurdný inzerát
Zdroj: (FB/Ozbrojené Sily SR, ZL)
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.