Gibódov debakel vo voľbách
Stanislava Hrehu zvolilo za člena dozornej rady Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (VVS) 65,13% akcionárov (58,65 % zo všetkých akcionárov). Druhý kandidát, Marcel Gibóda, získal 35 % hlasov (31,52 % akcionárov). Na valnom zhromaždení hlasovali akcionári zastupujúci 90,05 % všetkých hlasov. Vyplýva to z výsledkov hlasovania mimoriadneho valného zhromaždenia, ktoré 16. marca zverejnila VVS.
V zmysle stanov VVS, a.s. sa o každom kandidátovi do dozornej rady hlasovalo samostatne, o čom hovoria výsledky hlasovania. V prvom rade o tom, že doterajší riaditeľ Hreha získal v dozornej rade silný mandát. Na druhej strane, zástupca mesta Gibóda bol akcionármi odmietnutý už po tretíkrát.
Dokonca podľa zverejnených výsledkov bolo viac hlasov proti Gibódovi, než za neho.
Podľa zverejnených výsledkov je zrejmé, že za Gibódu hlasovali veľké mestá (Košice, Prešov…). Malí akcionári, teda menšie mestá a obce, dali jasne najavo, že je pre nich Gibóda neprijateľný.
Hlasovanie odhalilo prehlbujúci sa rozpor medzi mestom Košice a menšími mestami a obcami. Nie je sa veľmi čomu čudovať, po tom, čo košický primátor deklaroval, že chce VVS ovládnuť.
Je len prirodzené, že ostatné mestá a obce sa tomu bránia. Opodstatnene sa obávajú, že Košice by potom presadzovali v prvom rade záujmy Košíc a záujmy ostatných miest a obcí by sa dostali na druhú koľaj.
Polarizácia, ktorú toto hlasovanie vo VVS odkrylo, nie je dobrým znamením pre samotnú spoločnosť. Možno by všetci zainteresovaní mohli potlačiť svoje prehnané egá a snažiť sa vyjsť si navzájom v ústrety.
Napríklad aj tým, že netreba nasilu pretláčať do orgánov spoločnosti človeka, ktorý nemá dôveru. Polarizácia akcionárov už vo svete zlikvidovala silnejšie firmy, než je Východoslovenská vodárenská.
Klub akcionárov VVS, ktorý zastupuje veľkú časť malých akcionárov, už aj vyslal smerom k mestu Košice ústretový signál. Listom oslovil poslancov mestského zastupiteľstva v Košiciach. Vyjadril rešpekt k nároku mesta Košice, ako najväčšieho akcionára VVS, na miesto v orgánoch spoločnosti.
Požiadal preto poslancov, aby navrhli takých kandidátov, za ktorými budú poslanci stáť a ktorí budú pre VVS odborným prínosom. Lojálnosť k primátorovi Polačkovi, ako jediný kvalifikačný predpoklad, totiž malí akcionári zjavne nepovažujú za dostačujúci.
Okrem voľby členov dozornej rady mimoriadne valné zhromaždenie rozhodlo aj o zmene stanov, ktorá upravuje prevod akcií a predkupné právo akcionárov. Účelom tejto úpravy bolo zosúladenie znenia stanov VVS so schválenou zmenou legislatívy, ktorej cieľom je zamedziť možným prevodom akcií VVS na subjekty zo súkromného sektora.
Návrh na prenesenie právomoci valného zhromaždenia schvaľovať návrh ceny a iných návrhov v konaní o cenovej regulácii na predstavenstvo spoločnosti nezískal dostatočnú podporu akcionárov. Mimoriadne valné zhromaždenie sa uskutočnilo 1. marca. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa mimoriadne valné zhromaždenie konalo korešpondenčnou formou.
VVV bola založená v roku 2003 so sídlom v meste Košice. Venuje sa výrobe a distribúcii pitnej a úžitkovej vody, prevádzke kanalizácií a čistiarní odpadových vôd a s tým súvisiacim servisným službám. S viac ako 2000 zamestnancami je jedným z najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku.
(RCh)
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.