Českí vojaci budú vyslaní na Slovensko, misia má posilniť obranu východného krídla
Českí poslanci schválili návrh na vyslanie českých vojakov na Slovensko, kde budú veliť jednotke NATO. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že návrh už minulý týždeň odsúhlasil Senát. Až 650 českých vojakov sa tak bude môcť začleniť do dvojtisícovej mnohonárodnej jednotky, ktorá bude mať základňu pri Zvolene.
Česi budú veliť jednotke, v ktorej budú aj vojaci z Nemecka, Poľska, Slovinska, Holandska a Spojených štátov. Misia má posilniť obranu Východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine. Za vyslanie hlasovalo 143 zo 151 prítomných poslancov.
„Pre ruskú agresiu neexistuje ospravedlnenie,“ konštatovala česká ministerka obrany Jana Černochová, podľa ktorej na Slovensko fakticky odídu štyri stovky vojakov a zvyšok je určený ako rezerva pre ich striedanie. Celkové náklady na misiu sú odhadované na 540 miliónov českých korún, no táto čiastka podľa Černochovej nemusí byť konečná. „Je to dôležitý príspevok k obrane Severoatlantickej aliancie,“ vyjadril sa minister zahraničia Jan Lipavský.
Pod jednotku, ktorá bude vo vojenskom obvode Lešť, bude patriť aj 50 vojakov, ktorí majú na starosti vybudovanie a prevádzku humanitárnej základne pre ukrajinských utečencov pri Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: (SITA, ab;dm)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto spúšťa realizáciu projektu komplexnej rekonštrukcie MŠ Tatranská 23. Cieľom je vytvorenie modernejšieho, bezpečnejšieho a energeticky úspornejšieho prostredia pre deti aj zamestnancov materskej školy.
Krátko pred Vianocami minulého roka sme informovali o tom, že Zlatica Labancová, ktorá sa po smrti manžela a dcéry stará o dve vnúčatá a svoju ďalšiu postihnutú dcéru, si prevzala od košického primátora Jaroslava Polačeka a riaditeľa neziskovej organizácie Sociálne bývanie Radoslava Drába kľúče od sociálneho bytu. S odstupom času sme chceli vedieť, ako sa rodine ťažko skúšanej osudom v zrekonštruovanom byte býva.
Na svojom webe o tom informuje mesto Košice. Ako samospráva pripomenula, cena býva udeľovaná každoročne počas osláv Dňa mesta Košice, tak ako aj Cena primátora mesta. Cenu mesta Košice udeľuje Mestské zastupiteľstvo v Košiciach raz ročne, a to maximálne desiatim jednotlivcom a trom kolektívom.