Ako umelá inteligencia pomáha ukrajinskej armáde identifikovať ľudí
Minulý mesiac oznámila spoločnosť na rozpoznávanie tváre Clearview AI, že svoju technológiu venovala ukrajinskej vláde. BBC dostala dôkazy o tom, ako sa používa – na identifikáciu živých aj mŕtvych.
Po začatí invázie Ruska na Ukrajine zakladateľ Clearview videl jedno využitie tejto technológie. „Videli sme zábery ľudí, ktorí boli vojnovými zajatcami a utekali a viete, prinútilo nás to myslieť si, že by to mohla byť technológia, ktorá by mohla byť užitočná na identifikáciu ako aj na overenie,“ hovorí Hoan Ton-That. Spoločnosť sťahuje verejné obrázky od firiem ako Facebook a Instagram, aby vytvorila svoju databázu. Cez známych a priateľov je možné nájsť aj ľudí, ktorí nemajú sociálne účty. Veľa však závisí od kvality snímky, polohy hlavy, alebo od toho, či je tvár zakrytá napríklad rúškom.
Clearview sa používa na viac ako len identifikáciu mŕtvol. Spoločnosť tiež potvrdila, že ukrajinská vláda ho používala na kontrolných stanovištiach na identifikáciu podozrivých nepriateľov.
Kritici však poukazujú na to, že technológia rozpoznávania tváre nie je ani zďaleka vždy správna a v časoch vojny môžu mať chyby potenciálne katastrofálne následky. Albert Fox Kahn z dozornej skupiny Surveillance Technology Oversight Project to označil za „hroziacu katastrofu v oblasti ľudských práv“. „Keď rozpoznávanie tváre robí chyby v čase mieru, ľudia sú omylom zatknutí. Keď rozpoznávanie tváre zlyhá vo vojnovej zóne, nevinní ľudia sú zastrelení,“ uviedol pre Forbes.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.