Správne zaobchádzanie s liekmi šetrí peniaze a životné prostredie
Slovenská lekárnická komora vyzvala ľudí k správnej likvidácii opadu, ktorý pochádza z farmakoterapie, pretože liek pri nesprávnom zaobchádzaní predstavuje riziko nielen pre pacienta, ale aj pre životné prostredie. Odznelo to na brífingu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorá v rámci začínajúceho týždňa liekovej amnestie chce zvýšiť povedomie Slovákov o správnom zaobchádzaní s liekmi. Týždeň liekovej amnestie trvá od 20. do 29. apríla.
Ako povedal prezident SLeK Ondrej Sukeľ, keďže občania sú viac uvedomelí v likvidácii bežného odpadu, dozrela doba aj na diskusiu o správnej likvidácii odpadu, ktorý pochádza z farmakoterapie, čo nemusia byť len lieky, ale aj zdravotnícke pomôcky. Vyzval ľudí, aby vyseparovali lieky vo svojich domácnostiach a doniesli ich do lekární. Do odpadu patria iba lieky vo svojom pôvodnom odpade, v blistre.
Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková upozornila, že liek pri nesprávnom zaobchádzaní predstavuje riziko nielen pre pacienta, ale aj pre životné prostredie. Podotkla, že spotreba liekov vyjadrená v miliónoch balení za 6 rokov mierne klesla, ale v peňažnom vyjadrení stúpa. Vzrástli totiž doplatky pre pacientov. Tie sa v roku 2020 zvýšili o 19 percent. “Prvýkrát zaplatíme za lieky a, čo je zbytočné, sú ďalšie výdavky na likvidovanie a zneškodňovanie odpadu,” uviedla Snopková. Najčastejším rizikom pre životné prostredie, ako vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií, sú lieky bez viazanosti na lekársky predpis pri bolesti alebo horúčke. Jediná tableta dokáže znečistiť až 500-tisíc litrov vody, čo je zhruba 2500 vaní. V rokoch 2010 až 2020 sa vyzbieralo okolo 1300 ton liekového odpadu, ktoré smerovali do spaľovne. Podľa Snopkovej v porovnaní so západnými štátmi je to veľa menej a vypovedá to o nižšom povedomí laickej verejnosti.
Zdroj: (SITA, qq;it;avl)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.