Fotenie medveďov v prírode nemusí mať šťastný koniec. Čo robiť pri stretnutí s medveďom?

Fotenie a natáčanie si medveďov nemusí mať šťastný koniec. Ich prikrmovanie je navyše zakázané a medvede, ktoré stratia plachosť, čaká odchyt a usmrtenie. Informuje o tom Štátna ochrana prírody SR na webovej stránke v súvislosti s prípadom, keď sa v stredu 20. apríla v Národnom parku Nízke Tatry stretla turistka s medveďom hnedým. Žena vyviazla bez zranení. Medveď sa k turistom priblížil zrejme pre prikrmovanie, čím stratil plachosť.
„Aj to môže byť dôvodom, prečo medveďa teraz zaujal batoh s potravinami. Podľa vyjadrení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, svojím nezodpovedným správaním návštevníci národného parku ohrozujú aj svoje životy a zdravie, aj život medveďa. Ľahko dostupná a vysoko energetická potrava zmení správanie zveri, čím sa stáva nebezpečenstvom pre ľudí,” uvádzajú ochranári. Tí apelujú na turistov, aby nepodceňovali riziko stretu s medveďom, aby sa k nemu nepribližovali a pohybovali sa po vyznačených turistických chodníkoch. „V prípade nečakaného stretnutia namiesto vyhotovenia fotografie či videa, je najlepšie vzdialiť sa opačným smerom, potichu a pokojne, pretože v prípade úteku by medveď mohol turistu pokladať za unikajúcu korisť,” dodávajú ochranári.
Každý kontakt s medveďom či akékoľvek rizikové správanie medveďov je potrebné nahlásiť zásahovému tímu, ktorý koná okamžite. Za posledný rok zásahový tím vykonal 78 výjazdov a usmrtil 7 jedincov medveďa.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nom. Smer-SD) dnes absolvoval náročnú kardiochirurgickú operáciu. Operovali ho vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?

Aj počas nadchádzajúceho týždňa dôjde v Košickom kraji k plánovaným odstávkam elektriny z dôvodu údržby a modernizácie distribučnej siete. Podľa informácií spoločnosti VSD budú zasiahnuté desiatky miest a obcí.