Poslanci dnes budú pokračovať v rokovaní o súhlase s väzbou pre Roberta Fica
Poslanci parlamentu dnes budú od 9:00 pokračovať v rozprave o vydaní súhlasu s väzbou pre poslanca a predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta F. Písomne je prihlásená ešte tridsiatka zákonodarcov, ktorí budú mať následne možnosť prihlásiť sa do rozpravy aj ústne.
V úvode štvrtkového rokovacieho dňa podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) plénum informoval, že opozícia bude žiadať, aby bolo predmetné hlasovanie tajné. Voči tomu sa výrazne ohradila koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá požaduje verejné hlasovanie. Podobne by sa k tomu podľa slov Györgyho Gyimesiho (OĽaNO) mali postaviť aj v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Postoj Sme rodina k hlasovaniu, ktorý bude kľúčový, nateraz nie je známy.
Pre súhlas s väzbou bude v Národnej rade SR potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Robert F. išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Robert F. skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol, len by sa neuplatňoval.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Roberta F., exministra vnútra Roberta K., Norberta B. a Tibora G. pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Robert F. a Robert K. sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Zdroj: (SITA, gko;jme)
Odporúčané články
Neubehol ani mesiac od čelnej zrážky dvoch rýchlikov v Jabloňove nad Turňou pri Rožňave, a na druhej strane krajiny došlo k ďalšej šokujúcej zrážke vlakov. Na trati medzi Svätým Jurom a Pezinkom v nedeľu 9. novembra do seba narazili dva vlaky. Oba smerovali na bratislavskú hlavnú stanicu. Zrážka sa stala na najmodernejšej časti železnice na Slovensku chránenej zabezpečovacím systémom ETCS (European Train Control System).
Košice v roku 2025 dominovali v prestížnych celoslovenských architektonických súťažiach. Po troch cenách zo Stavby roka si odniesli ďalšie ocenenia zo súťaže CING – Cena Inžinierskej komory vo výstavbe. Z ôsmich nominovaných stavieb z metropoly východu zaujala odbornú porotu a verejnosť Košická futbalová aréna, Spievajúca fontána a bytový dom na Hrbovej ulici.
Európsky parlament a členské štáty Európskej únie sa v stredu dohodli na zákaze dovozu všetkého ruského zemného plynu do EÚ najneskôr do jesene 2027. Dohoda predstavuje kompromis medzi členskými štátmi a Parlamentom, ktorý požadoval skoršie zavedenie zákazu.

