Kde a ako v lese zakladať oheň? Na TOTO upozorňujú hasiči
V jarnom období, kedy teploty dosahujú očakávané slnečné dvadsiatky, sa ľudia čoraz viac vyberajú na víkendové posedenia v lese. A práve na jar Hasičský a záchranný zbor vykazuje najvyššiu požiarovosť v prírodnom prostredí. Ako manipulovať s ohňom a čo sú najčastejšie príčiny požiaru pre KOŠICE: DNES prezradil Hasičský a záchranný zbor v Košiciach.
“Požiare v prírodnom prostredí vznikajú najčastejšie nedbanlivým konaním ľudí a to používaním otvoreného ohňa pri opekačkách, fajčením v prírodnom prostredí, pálením nepotrebných odpadov, ale aj pri hrách detí so zápalkami. Práve jarné suché a teplé počasie spolu s vetrom nepriaznivo pôsobia na rozšírenie požiarov,” znie vysvetlenie HaZZ v Košiciach. K tomu nepomáha ani to, že les je plný horľavých materiálov.
Požiare v lesoch väčšinou začínajú nenápadne postupným šírením plameňa, no veľmi jednoducho prerastú do väčších požiarov. Najprv sa chytia pôdne vrstvy zložené zo suchých listov, konárov a suchých steblovín. “Keď začne horieť les, väčšinou je už neskoro,” uviedli hasiči. Požiare sa navyše následkom vetra môžu preniesť aj na veľké vzdialenosti. “Likvidácia lesných požiarov je veľmi náročná, pretože si vyžaduje zásah veľkého počtu hasičov a techniky v problematickom prírodnom teréne. Škody, ktoré spôsobil požiar v lese, sú často nenapraviteľné a prípadné obnovenie funkcií lesa trvá aj niekoľko desaťročí,” dodali.
Kde môžeme zakladať oheň?
Fyzické osoby môžu zakladať oheň v lesnom prostredí iba na vyznačených miestach na to určených. Medzi ne patria napríklad vybudované ohniská v lesoch s rekreačným charakterom. Oheň je však možné založiť aj inde, a to na voľných priestranstvách, súkromných záhradách a podobne, avšak v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi len vtedy, ak má človek istotu, že sa oheň nemôže rozšíriť.
Fyzická osoba má v rámci tohto zákona viacero povinností:
- musí konať tak, aby nedošlo k vzniku požiarov pri manipulácii s otvoreným ohňom,
- nesmie zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu (napr. na poliach v blízkosti stohov sena, senníkov alebo na lúkach so suchým porastom).
Ako má vyzerať správne ohnisko, sa dozviete na ďalšej strane.
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.