Mestá a obce dostanú za apríl päť miliónov eur za ubytovanie Ukrajincov

Ministerstvo vnútra SR dnes odošle samosprávam v 72 okresoch peniaze na vyplatenie príspevkov za ubytovanie občanom, ktoré poskytli svoje nehnuteľnosti odídencom z Ukrajiny. Ako rezort informuje v tlačovej správe, o príspevok za ubytovanie v apríli požiadalo 8 765 ubytovateľov pre 33 830 odídencov. Samosprávam bolo v tejto súvislosti refundovaných 4 920 792 eur. To podľa ministerstva predstavuje ešte raz toľko, ako pri prvom kole vyplácania príspevkov za mesiace február a marec (2,5 milióna eur).
Najviac ubytovateľov podľa rezortu vnútra požiadalo o príspevok v okresoch Bratislava II (583), Senec (397), Nitra (378), Bratislava V (339) a Prešov (273). Naopak, najmenej ubytovateľov požiadalo o príspevok v okresoch Poltár (8), Gelnica (19) a Revúca (22).
Ministerstvo zároveň pripomína, že výkazy za mesiac máj sú ubytovatelia obciam povinní predložiť do pondelka 7. júna. „Ak boli ubytovatelia vyzvaní na opravu chýb vo výkazoch za apríl, je potrebné, aby aj tieto opravné výkazy doručili obciam do 7. júna,” zdôrazňuje ministerstvo s tým, že obce všetky výkazy zosumarizujú do jednotného prehľadu a zašlú rezortu do stredy 15. júna. „Základnou podmienkou pre získanie príspevku za ubytovanie je uzavretie zmluvy o bezodplatnom poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci,” pripomína rezort
Zároveň ministerstvo vnútra upozorňuje, že odídenec, ktorému oprávnená osoba poskytuje ubytovanie, je povinný raz mesačne počas poskytovania ubytovania osobne oznámiť obci, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie.
Zdroj: (SITA, sa;mt)
Odporúčané články

Ako zoologická záhrada informovala na sociálnej sieti, tomuto kroku predchádzalo dôkladné zhodnotenie zdravotného stavu zvieraťa, ktorý už niekoľko mesiacov nebol ideálny.

Ako počas slávnostného otvorenia informoval predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (nezávislý), areál Klubu vodného lyžovania TRIXEN, ktorý dlhodobo úspešne prevádzkuje vodnolyžiarsky vlek, sa rozšíril o sedem nových profesionálnych wakeboardových prekážok.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na oprave mosta pred sídliskom Ťahanovce v Košiciach, kde diaľničiari od 30. júna menili zábradlie mosta a sanovali rímsy. Po ukončení stavebnej akcie je úsek prejazdný bez obmedzení.