Vláda vie podľa združenia nájsť zdroje na financovanie svojich priorít aj inde ako v rozpočtoch samospráv
Členovia združenia SK8 sú presvedčení, že slovenská vláda má všetky možnosti na to, aby našla zdroje na financovanie svojich priorít inde ako v rozpočtoch samospráv. Poukázali pri tom na to, že samosprávne kraje nemajú možnosť ovplyvniť výšku svojich daňových príjmov na rozdiel od obcí a miest. Zhodnotili to na tlačovej konferencii, ktorá sa konala počas rokovania SK8 v Kremnici. Jej závery poskytla vedúca oddelenia komunikácie Lenka Štepáneková.
Predsedovia a predsedníčka ôsmich samosprávnych krajov na tlačovej konferencii tiež kritizovali prístup súčasnej vlády k regiónom a pripomenuli, že ich žiadosti o rokovania ostávajú napriek početným snahám nevypočuté. Vláda podľa nich nereaguje ani na pripomienky k zmenám, ktoré priamo ovplyvňujú životy ľudí a fungovanie samospráv. Zároveň uviedli, že prísľub premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) z júna 2021, že sa bude so zástupcami regiónov stretávať na pravidelnej, štvrťročnej báze a zaoberať sa ich návrhmi a pripomienkami, sa doposiaľ nenaplnil. Dodali, že k reforme ambulancií či k plánu obnovy neprišiel ani premiér ani minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a protiinflačný balíček, ktorý samosprávam na celom Slovensku zoberie len v tomto roku prostriedky v celkovej výške asi 125 miliónov eur, pripravilo ministerstvo financií bez diskusie.
Podľa predsedu SK8 a trnavského župana Jozefa Viskupiča (OĽaNO) je najvyšší čas na zmenu paradigmy vlády. Želá si, aby vládni predstavitelia pochopili, že štátna správa a samospráva tvoria verejnú správu, a skutočne sa podľa toho riadili. Poukázal na to, že samosprávne kraje boli vláde po ruke, keď bolo treba operatívne manažovať pandémiu ochorenia COVID-19, zabezpečovať očkovanie alebo podieľať sa na pomoci odídencom z Ukrajiny. „Tieto skúsenosti sme považovali za základ novej dimenzie vzťahu a spolupráce. Avšak, “ako za trest”, nám vláda siahla na daňové príjmy. A to všetko v kontexte dvojcifernej inflácie a rastu cien tovarov, služieb a energií,“ uviedol.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a podpredseda združenia SK8 Ján Lunter konštatoval, že samospráva je blízko pri občanoch, vidí ich problémy a piaty rok ukazuje, že ich vie aj riešiť. Bojí sa však, koľko z ich práce vyšlo a ešte vyjde nazmar a koľko návrhov riešení ostane nevypočutých. „Ambulantná zdravotná starostlivosť na Slovensku je v stave kolapsu a ako SK8 aj Banskobystrický samosprávny kraj na to dlhodobo upozorňujeme. Dožadujeme sa stretnutí s ministrom, pretože nechceme len kritizovať, ale ponúkame našu pomoc a naše dobré praktiky, ktoré sa už osvedčili – napríklad so zakladaním krajských ambulancií,“ povedal.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.