Vláda vie podľa združenia nájsť zdroje na financovanie svojich priorít aj inde ako v rozpočtoch samospráv
Členovia združenia SK8 sú presvedčení, že slovenská vláda má všetky možnosti na to, aby našla zdroje na financovanie svojich priorít inde ako v rozpočtoch samospráv. Poukázali pri tom na to, že samosprávne kraje nemajú možnosť ovplyvniť výšku svojich daňových príjmov na rozdiel od obcí a miest. Zhodnotili to na tlačovej konferencii, ktorá sa konala počas rokovania SK8 v Kremnici. Jej závery poskytla vedúca oddelenia komunikácie Lenka Štepáneková.
Predsedovia a predsedníčka ôsmich samosprávnych krajov na tlačovej konferencii tiež kritizovali prístup súčasnej vlády k regiónom a pripomenuli, že ich žiadosti o rokovania ostávajú napriek početným snahám nevypočuté. Vláda podľa nich nereaguje ani na pripomienky k zmenám, ktoré priamo ovplyvňujú životy ľudí a fungovanie samospráv. Zároveň uviedli, že prísľub premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) z júna 2021, že sa bude so zástupcami regiónov stretávať na pravidelnej, štvrťročnej báze a zaoberať sa ich návrhmi a pripomienkami, sa doposiaľ nenaplnil. Dodali, že k reforme ambulancií či k plánu obnovy neprišiel ani premiér ani minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a protiinflačný balíček, ktorý samosprávam na celom Slovensku zoberie len v tomto roku prostriedky v celkovej výške asi 125 miliónov eur, pripravilo ministerstvo financií bez diskusie.
Podľa predsedu SK8 a trnavského župana Jozefa Viskupiča (OĽaNO) je najvyšší čas na zmenu paradigmy vlády. Želá si, aby vládni predstavitelia pochopili, že štátna správa a samospráva tvoria verejnú správu, a skutočne sa podľa toho riadili. Poukázal na to, že samosprávne kraje boli vláde po ruke, keď bolo treba operatívne manažovať pandémiu ochorenia COVID-19, zabezpečovať očkovanie alebo podieľať sa na pomoci odídencom z Ukrajiny. „Tieto skúsenosti sme považovali za základ novej dimenzie vzťahu a spolupráce. Avšak, “ako za trest”, nám vláda siahla na daňové príjmy. A to všetko v kontexte dvojcifernej inflácie a rastu cien tovarov, služieb a energií,“ uviedol.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a podpredseda združenia SK8 Ján Lunter konštatoval, že samospráva je blízko pri občanoch, vidí ich problémy a piaty rok ukazuje, že ich vie aj riešiť. Bojí sa však, koľko z ich práce vyšlo a ešte vyjde nazmar a koľko návrhov riešení ostane nevypočutých. „Ambulantná zdravotná starostlivosť na Slovensku je v stave kolapsu a ako SK8 aj Banskobystrický samosprávny kraj na to dlhodobo upozorňujeme. Dožadujeme sa stretnutí s ministrom, pretože nechceme len kritizovať, ale ponúkame našu pomoc a naše dobré praktiky, ktoré sa už osvedčili – napríklad so zakladaním krajských ambulancií,“ povedal.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.