Nový zákon o krajinnom plánovaní má od budúceho roka zabezpečiť ekologický a udržateľný rozvoj krajiny
Zvýšiť a zlepšiť ochranu krajiny a zabezpečiť činnosti smerujúce k zvyšovaniu kvality, obnove a tvorbe krajiny má od začiatku budúceho roka nový zákon o krajinnom plánovaní. Návrh nového zákona predložil rezort životného prostredia do pripomienkového konania. Vychádza z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR, konkrétne z komponentu Adaptácia na zmenu klímy, ako aj zo stratégie environmentálnej politiky Slovenska do roku 2030.
Slovensko v súčasnosti nemá samostatný zákon o krajinnom plánovaní. Návrh zákona vychádza z Európskeho dohovoru o krajine, ktorý je jedným z dohovorov Rady Európy. Jeho cieľom je posilniť význam krajiny, jej ochranu, manažment a starostlivosť o ňu.
Územia v prvom a druhom stupni ochrany dnes na Slovensku nemajú adekvátnu ochranu pred narušovaním krajinných štruktúr, medzi ktoré patria aj také, ktoré sú potrebné na udržanie vody v krajine, ekologickú konektivitu a stabilitu, na prevenciu pred víchricami, odnosom pôdy a ďalšími negatívnymi dôsledkami.
Nový zákon o krajinnom plánovaní má byť nástrojom pri povoľovaní stavieb a ďalších činností. To bude mať vplyv na ekologickú stabilitu a ochranu biodiverzity. Ich stratou by sa totiž narušila schopnosť adaptácie na zmenu klímy, ktorú prirodzene poskytujú. Zároveň je podľa envirorezortu nutné v krajine opäť vytvoriť priestor pre revitalizáciu vodných tokov, mokradí alebo ďalších opatrení, ktoré sú nevyhnutné pre adaptáciu krajiny na zmenu klímy.
Prijatím tohto zákona sa má zvýšiť a zlepšiť ochrana krajiny, zvýšiť jej kvalita, má prispieť k obnove a tvorbe krajiny, a rovnako má zabezpečiť nástroj integrovaného manažmentu krajiny na zabezpečenie udržateľného rozvoja a starostlivosti o životné prostredie.
Zákon má slúžiť aj ako odborný podklad pre územnoplánovaciu dokumentáciu a následné schvaľovacie procesy pre povoľovanie stavieb a činnosti. Na základe zákona budú podporované aj adaptačné oparenia na zmenu klímy v krajine mimo chránených území. Reforma prispeje aj k podpore zachovania biodiverzity vo voľnej krajine a vytvorí podmienky na prežitie pôvodných druhov rastlín a živočíchov napriek klimatickým zmenám. Proces má smerovať aj k podpore realizácie prírode blízkych protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu pred suchom a úbytku biodiverzity.
Zdoj: (SITA, su;ta;DSe;bfe)
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.