Koniec jedno a dvojcentovým minciam. Čo s nimi, ak vám nejaké ostali?
Od 1. 7. sa začali zaokrúhľovať všetky sumy pri nákupe v hotovosti. Zaokrúhľovaním súm by sa malo docieliť obmedzenie mincí nízkej hodnoty, a to aj kvôli životnému prostrediu či zjednodušeniu vydávania.
Zaokrúhľovať sa začali len sumy v hotovosti a platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlili na 5 eurocentov. Zákon platí už takmer týždeň a priniesla ho novela zákona o cenách. Mince malej hodnoty zostávajú však aj naďalej zákonným platidlom, čo znamená, že nie je potrebné sa ich nijakým spôsobom zbavovať.
Zväz obchodu Slovenskej republiky vydal smerom k zákazníkom prosbu, týkajúcu sa tendencie nosenia veľkých objemov drobných mincí do predajní. “Chceme upozorniť spotrebiteľskú verejnosť, že na takéto správanie nie je najmenší dôvod. Naďalej platí, že jedno a dvojcentové mince zostávajú zákonným platidlom a nie je potrebné ich osobitne vymieňať, ani sa ich akýmkoľvek nárazovým spôsobom zbavovať. Jediným obmedzením, ktoré platilo aj doteraz, ostáva, že obchodník má právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty,” uvádza Zväz.
Zaokrúhľovanie sa zaviedlo s cieľom postupne a pomaly stiahnuť mince z obehu, avšak nie je nutné panikáriť a mincí sa hromadne zbavovať. Takéto zaokrúhľovanie nie je novinkou v Holandsku, Fínsku, Írsku a ani v Taliansku, keďže v týchto krajinách už nejakú dobu funguje.
(VT)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.