Po dlhopisoch si VVS pripravila ďalšie novinky: Vlastná banka, ale aj investičný fond
Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) je najväčšou vodárenskou firmou na Slovensku a zabezpečuje zásobovanie vodou pre milión obyvateľov v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Nie je to tak dávno, čo spoločnosť pripravila významnú finančnú transakciu, ktorá od prvého momentu púta svoju pozornosť.

Ako uvádza Denník N, začiatkom júla spustila VVS predbežný úpis 20-ročných dlhopisov s názvom “Voda spieva”. Tieto dlhopisy ponúkajú garantovaný ročný výnos vo výške 6 percent. Môžu si ich zakúpiť iba akcionári zo 770 miest a obcí na východnom Slovensku a majú možnosť zaplatiť buď peniazmi, alebo ich vymeniť za svoje akcie vo vodárenskej spoločnosti.
Dôvodov, prečo VVS zvolila túto stratégiu, je niekoľko:
- Vodárenské spoločnosti podliehajú prísnej regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Táto regulácia zabezpečuje, aby vodárenské firmy dosahovali iba maximálne prípustný zisk a investovali do infraštruktúry. V dôsledku toho výplata dividend nie je pre VVS prioritou.
- Dlhopisy ponúkajú garantovaný výnos, ktorý bude hradený z prevádzkových prostriedkov spoločnosti. Vlastnenie dlhopisov VVS tak umožňuje akcionárom zabezpečiť si pravidelný príjem od vodárenskej firmy.
- VVS propaguje koncept výmeny akcií za dlhopisy s tvrdením, že dlhopisy prinesú doterajším akcionárom každoročne 16-krát viac peňazí ako doterajšie dividendy.
Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS a známy právnik, presadil vytvorenie klubu akcionárov, ktorý zastupuje väčšinu vlastníkov z miest a obcí na východe Slovenska. Kratky tvrdí, že prostredníctvom tejto transakcie sa VVS snaží otvoriť možnosť opätovného prijatia do spoločnosti akcionárov, ktorí ju kedysi opustili. Približne 200 obcí, ktoré v minulosti opustili VVS, bude mať možnosť znova získať svoje pôvodné akcie.

Treba si však všimnúť, že po výmene časti akcií za dlhopisy sa rozhodovacie právomoci súčasných akcionárov znížia. Daniel Kratky však tvrdí, že naďalej budú mať možnosť ovplyvňovať budúcnosť firmy prostredníctvom osobitných schôdzí.
Okrem tejto transakcie VVS pripravuje aj zriadenie vlastnej internej banky a investičného fondu na financovanie infraštruktúrnych projektov miest a obcí. Tieto iniciatívy majú slúžiť doterajším akcionárom, obciam, mestám a zamestnancom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Akcionári schválili novú cenu akcií VVS
Hoci sa spoločnosť VVS v posledných rokoch potýkala so stratami a len raz dosiahla zisk vo výške 1,3 milióna eur, teraz sľubuje nielen výplatu lukratívnych výnosov z dlhopisov, ale aj pokračovanie investícií do vodárenských zariadení. Predbežný úpis dlhopisov začal 3. júla a hneď v prvý deň prejavila záujem viac ako polovica akcionárov VVS.
K výraznému posunu v rámci témy došlo aj koncom júna, kedy Národná banka Slovenska (NBS) schválila prospekt Dlhopisov. Podľa Daniela Kratkeho dáva posúdenie a schválenie prospektu NBS akcionárom istotu, že dostanú všetky potrebné informácie, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť pre investíciu do tohto dlhopisu. “Cieľom Dlhopisového programu garantovaných výnosov VVS, ktorý je určený pre mestá a obce, ktoré sú akcionármi vodární, je umožniť samosprávam zabezpečiť reálny predikovateľný každoročný výnos plynúci z vlastníctva cenných papierov VVS. Výnos z dlhopisov pre mestá a obce môže byť až 16-násobne vyšší, ako bol doterajší príjem akcionárov z dividend,” uviedla riaditeľka Klubu akcionárov VVS Miroslava Hančaková.
Odporúčané články

Vláda Roberta Fica sa v programovom vyhlásení vlády zaväzuje k tomu, aby hrubá minimálna mzda na Slovensku predstavovala aspoň 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Toto pravidlo pritom malo na Slovensku platiť už od roku 2021. Vláda Igora Matoviča však toto ustanovenie v zákone o minimálnej mzde v októbri 2020 nahradila najmenej 57-percentným podielom najnižších hrubých zárobkov na priemernej mzde.

Parlament schválil pomoc ľuďom s hypotékami, a to aj napriek tomu, že sa na návrh zosypala vlna kritiky. Štát schválenou legislatívou reaguje na nárast mesačných splátok klientov po refixácii úrokovej sadzby.

Železničnú dopravu v okolí Zvolena túto sobotu (11. 11) a nedeľu (12. 11.) ráno obmedzia ohlásené výluky. Pre rekonštrukčné práce na infraštruktúre na traťových úsekoch Kriváň – Zvolen osobná stanica a Zvolen osobná stanica – Vígľaš nepôjdu viac ako dve hodiny niektoré regionálne a diaľkové vlaky. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) za ne nasadzuje náhradnú autobusovú dopravu.