21.12.17

Funkcionalistickú budovu školy nechali postaviť dominikánky

foto: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková

Minulý týždeň sme sa venovali histórii budovy na Zbrojničnej č. 5, z ktorej bývalý režim nemilosrdne vyhnal rehoľné sestry - dominikánky. Dnes sa pristavíme pri ďalšej zaujímavej nehnuteľnosti. Funkcionalistickú školskú budovu Gymnázia sv. Tomáša Akvinského (dnes Zbrojničná ul. č. 3) postavili v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. 

Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. 

foto: archív Jána Gašpara
foto: archív Jána Gašpara

Škola stojí na bývalých dvoch samostatných parcelách. Na vzdialenejšej bol pôvodne už pred rokom 1912 dom košického kachliara Františka Balla. Vlastnil aj vedľajšiu nezastavanú záhradu. V roku 1912 ju odkúpil ženský rád mníšok dominikánok a začiatkom 20. rokov aj jeho dom. V roku 1924 prevzali areál dominikánky zo Sřebníc u Brna s Matkou predstavenou Aquinatou Bačíkovou. Na tomto priestore dali v roku 1936 – 1937 postaviť rozsiahly komplex dievčenského gymnázia spolu s moderným Kostolom Krista Kráľa na nádvorí s prístupom z Moyzesovej ulice č. 10.

Kostol i škola sú dielom architekta Rudolfa Brebtu a staviteľa Aloisa Nováka. Základný kameň školskej budovy položili 4. októbra 1936 a slávnostné otvorenie Rádového československého dievčenského reálneho gymnázia kongregácie sestier dominikánok sa uskutočnilo spolu s vysvätením kostola 31. októbra 1937 za účasti rímskokatolíckeho biskupa Jozefa Čárskeho.

reklamná správa

V rokoch 1938 – 1944 v budove sídlilo Maďarské kráľovské štátne dievčenské gymnázium. Nehnuteľnosť zoštátnili v roku 1950 a potom tu bola novozaložená Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva. Po odsťahovaní z Košíc budovu v roku 1952 získala Vysoká škola technická. Po roku 1989 školu vrátili kongregácii dominikánok, ktoré tu v roku 1991 opäť zriadili gymnázium a v rokoch 1997 – 1999 na jej plochej streche pribudovali manzardové nadstavby.

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím