Balneologické plány župana Trnku
Veľkou témou košického župana Rastislava Trnku pred októbrovými krajskými voľbami bolo kúpeľníctvo.
Z predsedu KSK sa na čas stal expert na balneológiu a v závere funkčného obdobia na jeho popud odkúpil kraj Turzovské kúpele v Gelnici a Sobranecké kúpele. Podľa vyhlásení v predvolebnej kampani, mali byť obidva objekty v dohľadnej dobe opäť poskytovať svoje služby klientom.
Náklady na odkúpenie oboch lokalít sa vyšplhali na zhruba milión eur
Z Turzova však kúpele nikdy nebudú, lebo nimi nikdy ani neboli. Súčasná situácia ukazuje skôr na to, že kraj zaplatil takmer 400-tisíc eur za objekt, z ktorého má vzniknúť wellnes a akési komorné “kúpele”. Trnka totiž kúpil areál bez toho, aby mal dopredu jasný biznis plán a teraz sa ukazuje, že najlepšou cestou bude nájsť investora, ktorý celé centrum opäť sprevádzkuje a samozrejme odkúpi.
Vyše 700-tisíc eur bola investícia do Sobraneckých kúpeľov. “Chystáme podklady k žiadosti o uznanie prameňa za liečivý, pripravujeme dokumenty k biznis plánu, verejnej súťaži a rokujeme so Štátnymi lesmi SR o majetko-právnom vysporiadaní zvyšku pozemkov. Budú to najvýchodnejšie položené kúpele na Slovensku a veru budú mať čo ponúknuť,” sľuboval pred voľbami Trnka.
Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Starayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“ a už vtedy ich mnísi „červených čiapok“ využívali na liečbu chudobných.
Dobu najväčšieho rozkvetu kúpeľov možno datovať od r. 1850 až do druhej svetovej vojny. Kúpeľná prevádzka mala až na menšie poklesy stúpajúcu tendenciu. O čom svedčí aj to, že v r. 1882 majú kúpele stáleho kúpeľného lekára, lekáreň, poštu a žandársku stanicu. Záujem zo strany hostí bol tak veľký, že kúpeľné ubytovanie často nestačilo a hostia bývali v prenájmoch v okolitých obciach.
Počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní boli kúpele znovu zničené, ale už neobnovené. Činnosť na dvadsať rokov zanikla a obnovila sa až v sedemdesiatych rokoch. Do roku 2004 fungovali Sobranecké kúpele ako Dislokované pracovisko odborné medicínske oddelenie michalovskej nemocnice, s plnou lekárskou starostlivosťou vrátane nočných služieb.
V súčasnosti Sobranecké kúpele nie sú v prevádzke
Na mieste ostali len schátrané budovy a zariadenia, takmer celé rozkradnuté. Kraj však chce v tomto areáli obnoviť kúpeľnícku činnosť.
Župan by však mal radšej priznasť, že ide o takmer nereálny projekt, na ktorý kraj jednoducho ekonomicky nemá, takže ak ho bude nejakým spôsobom zhodnotiť, nič iné ako opätovný predaj Sobrančanov nečaká. Získať štatút kúpeľov je totiž veľmi zložitá záležitosť a ak by žiadosť o získanie štatútu kúpeľov na ministerstve zdravotníctva neprešla, bol by to len areál s možnými liečebnými účinkami pre platiacich klientov. Také niečo totiž poisťovne nepreplácajú.
RCh
Odporúčané články
Je začiatok roka 2025. Smerom z Furče pomaly schádza trolejbus linky 71. Pohybuje sa ľahko, cestujúci sa netlačia a majú dostatok miesta. Trolejbus je príjemne vyhriaty a vydáva svoje nezameniteľné zvuky. Košice majú späť svoj poklad, ktorý tu od roku 2015 chýbal. Nostalgicky zameraní Košičania sa potešili, primátor absolvoval prvú slávnostnú jazdu až ku košickému aquaparku, kde je konečná zastávka…
Je január, rok 2025 a košický primátor Jaroslav Polaček už dávno oslávil svoj šiesty rok vo funkcii. Košičania a návštevníci mesta si užívajú najnovšiu mestskú atrakciu nazvanú “Jarove čľapkanie”. Termálna voda má na plavcov, ale aj neplavcov blahodarné účinky a obyvatelia Košíc spokojne konštatujú, že už nemusia za vodnými atrakciami, vrátane vodných prúdov, toboganov, či sedacích bazénov cestovať na Liptov, či do Maďarska.
Nezaplatím EEI ani cent! Tak znelo bojové heslo vtedajších aktivistov Polačeka, Trnku, Lörinca, Burdigu a Strojného. Polaček a Trnka vtedy z tejto skupinky vyšli najlepšie. Z jedného je župan, okolo ktorého sa ešte nedávno motala NAKA, a z druhého je primátor, ktorý zradil všetkých naokolo. Jaroslav Polaček, ktorý kričal najviac, že EEI treba z Košíc vyhnať, teraz tej istej firme prestrel červený koberec a podpísal s ňou zmluvu, ktorá pre mesto, čuduj sa svete, až tak výhodná nie je. A subdodávateľom pre počítanie hotovosti je firma, ktorá sa ešte v roku 2023 volala BONUL. Ako by povedal sám Polaček v roku 2019, BOMBA KŠEFT!