Balneologické plány župana Trnku
Veľkou témou košického župana Rastislava Trnku pred októbrovými krajskými voľbami bolo kúpeľníctvo.
Z predsedu KSK sa na čas stal expert na balneológiu a v závere funkčného obdobia na jeho popud odkúpil kraj Turzovské kúpele v Gelnici a Sobranecké kúpele. Podľa vyhlásení v predvolebnej kampani, mali byť obidva objekty v dohľadnej dobe opäť poskytovať svoje služby klientom.
Náklady na odkúpenie oboch lokalít sa vyšplhali na zhruba milión eur
Z Turzova však kúpele nikdy nebudú, lebo nimi nikdy ani neboli. Súčasná situácia ukazuje skôr na to, že kraj zaplatil takmer 400-tisíc eur za objekt, z ktorého má vzniknúť wellnes a akési komorné “kúpele”. Trnka totiž kúpil areál bez toho, aby mal dopredu jasný biznis plán a teraz sa ukazuje, že najlepšou cestou bude nájsť investora, ktorý celé centrum opäť sprevádzkuje a samozrejme odkúpi.
Vyše 700-tisíc eur bola investícia do Sobraneckých kúpeľov. “Chystáme podklady k žiadosti o uznanie prameňa za liečivý, pripravujeme dokumenty k biznis plánu, verejnej súťaži a rokujeme so Štátnymi lesmi SR o majetko-právnom vysporiadaní zvyšku pozemkov. Budú to najvýchodnejšie položené kúpele na Slovensku a veru budú mať čo ponúknuť,” sľuboval pred voľbami Trnka.
Najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336. V kronike grófa Starayho sú spomínané ako „Slané liečivé studne“ a už vtedy ich mnísi „červených čiapok“ využívali na liečbu chudobných.
Dobu najväčšieho rozkvetu kúpeľov možno datovať od r. 1850 až do druhej svetovej vojny. Kúpeľná prevádzka mala až na menšie poklesy stúpajúcu tendenciu. O čom svedčí aj to, že v r. 1882 majú kúpele stáleho kúpeľného lekára, lekáreň, poštu a žandársku stanicu. Záujem zo strany hostí bol tak veľký, že kúpeľné ubytovanie často nestačilo a hostia bývali v prenájmoch v okolitých obciach.
Počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní boli kúpele znovu zničené, ale už neobnovené. Činnosť na dvadsať rokov zanikla a obnovila sa až v sedemdesiatych rokoch. Do roku 2004 fungovali Sobranecké kúpele ako Dislokované pracovisko odborné medicínske oddelenie michalovskej nemocnice, s plnou lekárskou starostlivosťou vrátane nočných služieb.
V súčasnosti Sobranecké kúpele nie sú v prevádzke
Na mieste ostali len schátrané budovy a zariadenia, takmer celé rozkradnuté. Kraj však chce v tomto areáli obnoviť kúpeľnícku činnosť.
Župan by však mal radšej priznasť, že ide o takmer nereálny projekt, na ktorý kraj jednoducho ekonomicky nemá, takže ak ho bude nejakým spôsobom zhodnotiť, nič iné ako opätovný predaj Sobrančanov nečaká. Získať štatút kúpeľov je totiž veľmi zložitá záležitosť a ak by žiadosť o získanie štatútu kúpeľov na ministerstve zdravotníctva neprešla, bol by to len areál s možnými liečebnými účinkami pre platiacich klientov. Také niečo totiž poisťovne nepreplácajú.
RCh