HARABIN: Liberáli strašia privatizáciou vodární, aby oslabili štát
V posledných dňoch sme boli svedkami vyhlásení predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomíra Andrassyho, ktorý verejnosti prízvukoval možnú privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).

Na to opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyhlásili, že hrozí prechod vodární do súkromných rúk, pričom môžu byť ohrozené dokonca aj dodávky vody či životy všetkých obyvateľov. Napokon obvinili ministra Tomáša Tarabu (SNS), že s tým vraj nič nerobí. Tomu neostávalo nič iné, ako progresívcom vysvetliť, že niečo také ako privatizáciu vodárni zákon neumožňuje. K celej téme sa teraz vyjadril Štefan Harabin.
Bývalý sudca Najvyššieho súdu, minister spravodlivosti a dvojnásobný kandidát na prezidenta Slovenskej republiky (SR) považuje túto politiku liberálov za jednoznačne namierenú proti štátu. Za ich predstaviteľov na Slovensku pokladá hlavne stranu Progresívne Slovensko. „Ich koncepciou je jednoznačne zlikvidovať štát. Prečo by sme mali oslabovať Slovensko v oblasti pitnej vody? U nich ma to ale neprekvapuje, ich útoky sú namierené aj voči iným súčastiam našej suverenity, napríklad v oblasti školstva či zdravotníctva a pritom ide o sociálne funkcie štátu,“ uviedol v tejto súvislosti.
Predstavitelia PS boli po ich mediálnych výstupoch viackrát obvinení z neznalosti ústavy. Štefan Harabin na to reagoval, podľa neho si netreba robiť ilúzie o poslancoch. Poukázal hlavne na to, že u poslanca na rozdiel od sudcu či prokurátora, neexistuje kvalifikačný predpoklad na výkon funkcie. Podľa neho sa tak poslancom môže stať každý.
„Východiská liberálnych teórií sú, že poslanci majú právo byť volení. Ale my máme takisto právo, aby o nás nerozhodovali idio**. Je to vždy o výklade práva. Celé tieto intencie smerujú k tomu, aby ľudia nedôverovali štátu, ktorý podľa ich presvedčenia neplní svoje základné funkcie,“ dodal v kontexte.
Podľa Harabina je tento systém narúšania dôvery v štát posilnený záujmom dosadzovať do vedúcich a vysokých politických funkcií neschopných ľudí: „Občan nemôže mať dôveru v štát, keď sú poslanci deb***…“, zhrnul jedným dychom.
Po otázkach či je podľa neho v poriadku, že šéf NKÚ má úzko spolupracovať s politikmi z PS, ako už bolo medializované povedal, že to považuje za dôsledok obdobia, kedy sa kreovala jeho funkcia predsedu NKÚ. „Keď je predsedom NKÚ mal by sa správať ako sudca najvyššieho súdu, čiže má byť nezávislý a nestranný. Taktiež nemôže vstupovať do politických procesov, taký je môj pohľad,“ uzavrel Harabin.
(komentár)
Odporúčané články

Hoci sú zatiaľ stoličky prázdne, karty na pomyselnom predvolebnom stole sú už nachystané a pomaly si k nemu začnú sadať hráči, ktorí ich budú chcieť zamiešať. Otázka je, kto všetko bude hrať a kto len mútiť vodu? Oficiálne zatiaľ nikto, ale… Už pekných pár mesiacov sa v kuloároch spomínajú mená, ktoré naberajú na aktivite nielen na sociálnych sieťach. Napokon, hoci sú voľby až na budúcu jeseň, nie je to až tak ďaleko ako sa zdá a kampaň sa vždy začína – deň po voľbách.