15.02.17

Kto vstúpi do Siene slávy?

Foto: Veronika Janušková

Anketa Košičan roka sa pomaly blíži do finále. O tom, kto sa stane jej absolútnym víťazom spomedzi osobností a subjektov, máte možnosť rozhodnúť do polnoci vo štvrtok 16. februára. Svojím hlasom rozhodnete aj o Žene roka, ktorou sa stane tá dáma spomedzi nominovaných, ktorá získa najviac SMS hlasov. Počas slávnostného galavečera sa však dozvieme ešte jedno meno.

O historicky prvom Košičanovi, ktorý vstúpi do Siene slávy, rozhodla odborná komisia zostavená z piatich osobností zastupujúcich rôzne sféry života v meste. Každý z nich nominoval svojich kandidátov. 

Skromní vedci

V kategórii Veda, výskum a vzdelávanie svojich nominantov predstavila rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Jana Mojžišová: „Táto oblasť nie je mediálne veľmi známa a propagovaná. Väčšina vedcov, učiteľov a výskumníkov pracuje vo svojej oblasti a sú to zväčša ľudia skromní, pracovití a nezviditeľňujú sa týmto spôsobom. Práve preto považujem za veľmi dôležité, že táto kategória je súčasťou vašej ankety. Mojím hlavným kritériom pri výbere bolo, aby to boli ľudia, ktorí pôsobili v Košiciach a šírili meno Košíc nielen doma, ale aj vo svete.“ 

Echo za hranice 

Sféru kultúry sme zverili riaditeľovi Štátneho divadla v Košiciach Petrovi Himičovi: „Ja si myslím, že takáto anketa je vždy veľkým prínosom jednak v rámci danej komunity, pretože vysiela signál o životných príbehoch významných, inšpiratívnych ľudí, ale význam má aj mimo nej, lebo hovorí aj o tom, akí výnimoční ľudia v danej komunite žili a pracovali. Aj keď ide o lokálnu záležitosť, echo výsledkov ankety sa určite dostane aj za hranice Košíc.“

Nie vždy rozhodujú medaily

Tri osobnosti z kategórie Šport nominoval Branislav Koniar, riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru: „Myslím si, že Košice si takúto anketu zaslúžia. Je fajn, že mesto žije moderným tempom a dychom, ale vie sa aj obzrieť za osobnosťami, ktoré tu boli a sú. V športe je to súzvuk dvoch princípov. Je to aj o výsledku, výnimočnom športovom výkone, ale pre mňa aj o etických hodnotách. Takže nie vždy rozhoduje, či má človek na krku dve alebo štyri zlaté medaily, ale aký život prežil a aký odkaz zanechal svojim nasledovníkom.“

Zástupcov kategórie Komunálne dianie vyberal šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi: „Je fajn, ak v nedávnej či hlbšej histórii mesta nachádzame aj osobnosti, ktoré možno trochu zapadli prachom, ale my ich pripomenieme a zviditeľníme v takejto ankete.“ Za kategóriu Biznis nominoval svojich favoritov Jozef Ondáš, zakladateľ T-Systems v Košiciach. 

Komu z nominovaných sa ujde pocta?

Medzi nominovanými do košickej Siene slávy boli napríklad známy výnimočný sochár Ján Mathé, ktorého diela zdobia mnohé košické ulice, ale aj jeho švagor, výnimočný človek a horolezec Jozef Psotka, ktorý zahynul pri zostupe z najvyššej hory sveta - Mount Everestu. Za svoju prácu pre Košice, či už ako primátor alebo prezident Slovenskej republiky, bol nominovaný Rudolf Schuster. 

Svoje miesto v dejinách Košíc má nepochybne aj umelec, filozof a významná osobnosť Nežnej revolúcie v Košiciach, Marcel Strýko. Možno menej známymi, ale nie menej významnými menami medzi nominovanými boli aj tretí rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Otto Jaroslav Vrtiak či Igor Kolla, zakladateľ spoločnosti ANTIK Telekom. Každý z nich jednoznačne splnil prísne kritériá odbornej komisie. Kto z nich bude historicky prvým Košičanom v Sieni slávy sa dozvieme na slávnostnom galavečere 25. februára v Kunsthalle.

Ako správne hlasovať
Hlasujúci môžu svojho favorita podporiť do 16. februára výhradne formou SMS v správnom formáte na telefónnom čísle 6679. Všetky potrebné informácie aj správny tvar SMS správy osobnosti či subjektu, ktorého chcete v ankete podporiť, sa dozviete na www.kosicanroka.sk.  

 

(CS)
Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím