16.04.18

Annu Frankovú pripomína výstava

Foto: Veronika Janušková

Odkaz holokaustu a životný príbeh mladej holandskej Židovky Anny Frankovej približuje výstava, ktorú v Košiciach sprístupnili v synagóge na Zvonárskej ulici.

Vernisáž výstavy „Anna Franková – odkaz dejín dnešku“ pripravilo Gymnázium Edity Steinovej v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku. Partnerom je Anne Frank House a Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Edita Steinova je patrónkou košického gymnázia. Hoci bola vyhlásená za svätú katolíckou cirkvou, bola židovského pôvodu a zomrela za židovskú vieru. 

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

Pochopenie atmosféry

„Niektorí študenti poznali jej životopis, a maturanti, ktorí budú komentovať výstavu, aj vďaka tomu mali znalosti o súvislostiach z obdobia druhej svetovej vojny, ale až po prečítaní denníka Anny Frankovej pochopili krutú atmosféru, ktorá vtedy bola,“ uviedla Hermana Jaroslava Matláková, spoluorganizátorka z gymnázia E. Steinovej.

Komentovaná prehliadka trvá približne polhodinu. Výstavu si môžete pozrieť do 11.mája, a to v pondelok, stredu, piatok od 9. do 12. hodiny a popoludní od 14. do 17.hodiny, v stredu o dve hodiny dlhšie. V nedeľu je sprístupnená iba popoludní od 14. do 19. hodiny, od 19. do 22. apríla bude zatvorená. Vstupné je dobrovoľné.

Podujatie komentovala Jana Teššerová, ktorá sprevádza turistov po židovských lokalitách v meste Košice. „Kde inde by mala výstava o Anne Frankovej byť? Patrí práve sem, aby si ju návštevníci pozreli a je to aj odkaz na tých Košičanov, ktorí sa po vojne nevrátili domov,“ uviedla Teššerová.

Synagógu na Puškinovej otvárajú verejnosti

Viac k téme

15.04.18
Synagógu na Puškinovej otvárajú verejnosti

Zomrela v tábore

Anna Franková sa s rodinou ukrývala v nepoužívaných priestoroch skladu v Amsterdame. Po odhalení skončila v koncentračnom tábore Bergen-Belsen, kde v roku 1945 zomrela. 
Písala si denník, ktorý dostala ako darček k 13. narodeninám. Zachytila v ňom udalosti, ktoré sa okolo nej diali, detskými očami opisovala jednotvárne dni v úkryte.

Okrem samotných zápisov dievčaťa výstava približuje aj život v Amsterdame počas druhej svetovej vojny.


Foto: Veronika Janušková 

Čítajte viac: vystava.

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím