12.07.18

Automat na poéziu prišiel recitovať do Košíc

foto: Facebook Knižnica pre mládež mesta Košice

Poéziu slovenských a českých tvorcov približuje unikátny automat na básne, ktorý je počas letných prázdnin inštalovaný v areáli košického Kulturpaku. Tzv. poeziomat ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke 20 básní od česko-slovenských autorov.

Svoje miesto si našiel pred LitParkom, pobočkou Knižnice pre mládež mesta Košice. „Prichádza k nám z Prahy a počas svojej cesty Slovenskom sa zastavil napríklad aj na festivale Pohoda,“ uviedla o najnovšom projekte riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Pravdepodobne ide o svetovú raritu.

reklamná správa

Kombinácie chutí v jednej porcii!

Jedinečné Bento Boxy nájdete iba v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí 9.

Zistite viac
 

Čarovné slúchadlo či periskop ponorky

„Zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti na poéziu práve autorsky recitovanou poéziou a obohatiť priestor okolo nás. Samozrejme, a to v neposlednom rade, má nám všetkým pripomenúť skvelých česko-slovenských poetov,“ doplnila Hurná.

Automat ponúka na výber básne známych súčasných básnikov ako J. H. Krchovského, Petra Hrušku, Jáchyma Topola, Petra Milčáka, Mily Haugovej či Márie Ferenčuhovej, ale aj už nežijúcich Egona Bondyho alebo Ivana Martina Jirousa.

Poeziomat má tvar rúry a pri troche fantázie môže podľa Hurnej pripomínať periskop ponorky kapitána Nema z románu Julesa Verna, a tým mladším možno veľké čarovné slúchadlo Macha a Šebestovej. „Funguje uplne jednoducho. Stačí si vybrať jedného z autorov, stlačiť prislúchajúci štartovací gombík a už len počúvať,“ povedala riaditeľka knižnice.

reklamná správa
 

Vytvorený pre jubileum Československa
Česko-slovenský poeziomat vytvorilo České centrum ako jedno z podujatí pripomínajúcich 100. výročie vzniku Československa. V Kulturparku je k dispozícii do 31. augusta. Ako ďalej informovala košická knižnica pre mládež, LitPark k tomuto jubileu navyše ponúka výstavu Československá štátnosť 1918-2018, ktorá je venovaná spoločnému štátu Čechov a Slovákov.

(TASR, PS)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím