Boj človeka proti absurdnosti byrokracie
Kinematografia britského režiséra Kena Loacha trvá nepretržite už pár dekád. V jeho snímkach dominujú sociálne témy. Hrdinami sa stávajú ľudia v neľahkých životných situáciách, súvisiacich s aktuálnou témou ekonomickej krízy. Ken Loach sa snaží zachytávať akútne sociálne problémy spoločnosti – strata zamestnania, život na okraji, prepúšťanie z práce. Na plátne veľmi rád zobrazuje hlavných protagonistov, a podotýkam, že zakaždým civilne hrajúcich, v rôznych nevľúdnych prostrediach.
Z podobného súdka je aj režisérov ostatný film Ja, Daniel Blake, ocenený na tohtoročnom festivale v Cannes Zlatou palmou. Hrdinom snímky je 59-ročný stolár Daniel Blake z Newcastle. Blake práve prekonal infarkt a takmer spadol z lešenia. Pre svoje zdravotné problémy je po prvýkrát odkázaný na pomoc a podporu štátneho aparátu. Do cesty mu však osud postaví slobodnú matku Katie s dvoma malými deťmi. Životy Katie a Daniela sa prepoja a spoločne sa začnú prebíjať spletitými „ulicami“ byrokracie.
Ken Loach vo filme opätovne potvrdzuje svoju povesť vynikajúceho režiséra, ktorý dokáže svojich hercov priviesť až k dokonalosti.
(BG)
Foto: archív aff
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.