11.10.16

Chaplin v Štátnom divadle

Už len necelé dva týždne nás delia od prvej premiéry baletného súboru v novej divadelnej sezóne. V piatok 21. októbra o 19:00 h vstúpi na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice legendárny Charlie Chaplin v novom tanečnom spracovaní jeho života z autorskej dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha.

Ondrej Šoth prizval ku spolupráci na tomto projekte scenáristku a  dramaturgičku Zuzanu Mistríkovú, s ktorou vytvorili úspešný tvorivý tandem v mnohých inscenáciách nielen košického baletu. Obaja sa na inscenácii podieľajú aj scenáristicky.

Tvorivý tím

Choreograficky necháva Šoth priestor aj členovi baletu Marekovi Šarišskému, ktorý bude mať na starosti choreografie detských častí predstavenia.

Groteskné sekvencie predstavenia vytvorí mím, herec a pedagóg Juraj Benčík. Juraj Benčík sa stal počas svojej bohatej kariéry blízkym spolupracovníkom „kráľa pantomímy“ Milana Sládka a ako prvý a doteraz jediný slovenský herec získal kontrakt na pozícii clown v najväčšom a najúspešnejšom svetovom divadelnom cirkuse Cirque du Soleil. 

Dôležitou súčasťou predstavenia sú kostýmy a  scénografia. Kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová vytvorí pre balet Charlie Chaplin kostýmy, ktoré budú prierezom viacerých štýlov a umeleckých období. Zaujímavé scénografické riešenie predstaví Juraj Fábry. Filmové fragmenty predstavenia pripraví Vasyl Sevastyanov. V  úlohe Charlieho Chaplina budú v  predstavení alternovať sólisti Sergii Iegorov, Maksym Sklyar, Vasyl Sevastyanov, Dmytro Krutii a Marcel Medvecz, postavu Charlieho - dieťaťa stvárnia Šimon Topolčáni, Tomáš Kopal. 

Ondrej Šoth chce priblížiť Charlieho Chaplina nielen ako geniálneho herca.
Ondrej Šoth chce priblížiť Charlieho Chaplina nielen ako geniálneho herca.

Herec i človek

Charles Spencer Chaplin, bol považovaný za jedného z najuznávanejších a najvšestrannejších filmárov – geniálny komik a herec, ale tiež scenárista, hudobný skladateľ a režisér. Jeho umelecký život je inšpiráciou pre mnohých tvorcov nielen v oblasti filmu, ale i z hľadiska celého umeleckého spektra. Večný tulák, ktorý vďaka svojej húževnatosti, ale i talentu génia, zažil nesmierny úspech a slávu, ale tiež osočovanie, krivdu či prenasledovanie, ktorého sa nezbavil do konca svojho života. Ondrej Šoth chce priblížiť dnešnému publiku Charlieho Chaplina, nie len ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca - človeka, ktorý aj napriek neuveriteľnej sláve a bohatstvu, zostáva stále nohami na zemi a s pokorou a strachom spomína na časy, keď ako dieťa nemal čo jesť, prebýval na ulici a  celé detstvo trpel veľkou chudobou...

Svjatoslav Dohovič
Foto: wiki 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím