Čo, do pekla, je vizuálne umenie…?
Dnes večer majú návštevníci Tabačky Kulturfabrik možnosť spoločne s českým výtvarníkom, dizajnérom a výtvarným publicistom Pavlom Karousom hľadať odpovede na základnú otázku: Čo, do pekla, je súčasné vizuálne umenie vo verejnom priestore v Čechách a na Slovensku?
Tabačka v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát What the hell is…?, ktorý sa po trojročnej odmlke presúva z Kasární/ Kulturparku do nového priestoru.
“Každý mesiac prinesieme formou prednášok, prezentácií, projekcií a diskusií, čerstvé témy z oblasti súčasného vizuálneho umenia, hudby, filmu, ale taktiež sa budeme zaoberať nezodpovedanými otázkami z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia,” vysvetlil zámer projektu jeho autor, výtvarník Tomáš Makara.
Prvoradou ambíciou formátu Čo, do pekla,…? je živou formou zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia.
Dnešná prezentácia s diskusiou je zameraná na vývoj prejavov výtvarného umenia v exteriéri po roku 1989. Venuje sa kríze oficiálnych štátnych štruktúr podporujúcich monumentálne umenie v architektúre a snaží sa nájsť a pochopiť jej príčinu. Prednáška sa zameria okrajovo aj na alternatívu k oficiálnemu umeniu vo verejnom priestore ako logický dôsledok tejto krízy.
PAVEL KAROUS (*1979)
Sochár, ktorý vytvára objekty, venuje sa site specific inštaláciam, intervenciám do verejného priestoru, architektúre výstav, scénografii a designu. So svojím dlhodobým projektom Vetřelci a volavky dokumentuje a popularizuje výtvarné umenie vo verejnom priestore v reálnom socializme a v reálnom kapitalizme.
Je autorom publikácie Vetřelci a volavky, ktorá získala prvé miesto v súťaži Najkrajšia kniha roku 2013 v Českej republike v kategórii odborná literatúra. V súčasnosti učí v Ateliéri sochy na Škole súčasného umenia – Scholastika v Prahe.
(tab)
Foto: youtube.com
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.