Daldry miluje československé filmy
Stephen Daldry, najväčšia hviezda otváracieho večera, v piatok osobne uviedol projekciu snímky Trash (Odpad) v Kine Úsmev. A potom mu patrila celá sobota. Po náročnom úvodnom večere sa svieži, usmiaty a ochotný rozprávať sa s novinármi, objavil na tlačovej konferencii.
„Som rodený divadelník, vychovaný na divadelných doskách. Začal som už na základnej škole a v divadle som strávil celú mladosť. Kinu som sa začal venovať vďaka priateľovi, ktorý mi ponúkol scenár k filmu Billy Eliot. To, že robím film, je teda náhoda, vždy som chcel byť divadelníkom a cítim sa ním byť stále,“ zveril sa režisér, ktorého filmy majú dovedna 19 nominácií na Oscara a dve z nich premenené. Kariéru odštartoval v sheffieldskom divadle Crucible a pôsobil vo viacerých regionálnych divadlách. Napokon zakotvil v Londýne ako umelecký riaditeľ divadiel Gate a Royal Curt.
Po filme Billy Eliot prišli úspešné Hodiny, potom Predčítač či Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko. Art Film Fest uvedie všetky štyri filmy a v utorok bude uvedený aj jeho posledný: Trash (Odpad), zasadený do prostredia brazílskych faviel. Malí hrdinovia žijú na smetisku, podobne ako ich predstavitelia. „Bolo náročné s nimi pracovať, lebo boli analfabeti. V Brazílii je obrovská chudoba, ale čo je zvláštne a fascinujúce, vo favelách vládne optimizmus. Je to iná chudoba, ako napríklad tá v Británii,“ uviedol. Jeho detskí hrdinovia pomaly dospievajú a on sa snaží byť s nimi v kontakte aspoň na diaľku prostredníctvom nadácie, ktorá pomáha deťom zo slumov nielen v Brazílii.
Stephen Daldry je pokrokový režisér a digitalizácia mu pripadá ako obrovský prínos, ktorý od základu mení pravidlá distribúcie filmu. „Som veľký fanúšik Netflixu, ktorý streamuje filmy na požiadanie. Vďaka tomu prichádza nová éra demokratizácie filmového umenia. Ale myslím si, že kiná sa zachovajú vždy, nehovorím teraz o tých „chrámových“ obrovských kinách z veľkých nákupných centier. Verím, že túžba spoločného zdieľania filmu tu bude stále,“ prezradil.
Na otázku, či pozná slovenské alebo české filmy odpovedal: „Milujem československé filmy. Bol som v Prahe a na Barrandove viackrát. Mám tam množstvo filmových priateľov, strávil som v tamojších ateliéroch množstvo času,“ prezradil Stephen Daldry, ktorý si v sobotu večer s veľkými poctami prevzal v Kunsthalle Zlatú kameru – ocenenie za celoživotné filmárske dielo.
(hra)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.