Do Košíc dorazila neviditeľná interaktívna výstava
Históriu najväčších vynálezov v Českej republike a najväčších osobností, ktoré sa o ne zaslúžili, rekapituluje výstava Czech Innovation Expo. Pozrieť si ju môžu návštevníci Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach. Na 25 paneloch sú abstraktné symboly, ktoré ožívajú pomocou mobilnej aplikácie.
„Funguje to veľmi jednoducho, návštevník príde k nám do STM, stiahne si aplikáciu a keď si ju spustí, namieri displejom na panely. Na prvý pohľad nezmyselné symboly sa mu rozhýbu. Môže si tam, samozrejme, prezerať obsah,“ priblížil na štvrtkovej tlačovej konferencii Ján Melich z STM s tým, že aj keď ide o menšie veci, výrazne posunuli technológie a priemyselnú výrobu dopredu.
[ad][/ad]100-ročná história
Neviditeľná interaktívna výstava predstavuje 100-ročnú históriu Česka v oblastiach výskumu a vedy, bohatú tradíciu svetovo uznávaných priemyselných značiek Škoda, Jawa, Zetor, Tatra, Koh-i-noor, Preciosa alebo Baťa, aj novú generáciu predstaviteľov vedeckého, inovatívneho a podnikateľského prostredia. Zároveň vychádza z prepojenia interaktívneho a audiovizuálneho umenia, dizajnu a nových trendov v inovačných oblastiach českej spoločnosti. Exponáty prezentujú napríklad lodnú skrutku, ale aj českého inovátora Antonína Holého, ktorý stál za jedným z najúčinnejších liekov v boji proti AIDS.
Výstava je súčasťou festivalu Dni českej kultúry 2020. Pôvodne bola pripravená pri príležitosti 100. výročia československej štátnosti. „Výstava bola prezentovaná v Tokiu, Šanghaji, Pekingu, Berlíne, Mníchove, Ríme, Prahe a Aténach a v Bratislave. Dozrel čas ponúknuť ju aj návštevníkom v Košiciach,“ dodala za Český spolok v Košiciach Dagmar Takácsová.
Czech Innovation Expo si môžu pozrieť návštevníci STM v Košiciach na Hlavnej ulici do konca októbra.
[ad2][/ad2]Foto: TASR
(TASR)
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.