Inváziu v lete 1968 na východe Slovenska približuje výstava v Tabačke
Dokumenty približujúce obsadenie Košíc sovietskymi vojakmi v auguste 1968 sprístupnili od utorka 21. augusta na výstave v košickej Galérii Tabačka. Ide o dobové fotografie, karikatúry, básne či vydania novín.
Na výstavu nadviaže konferencia nazvaná Okupácia Košíc a východného Slovenska – august 1968, ktorá sa bude konať 7. septembra v Tabačke Kulturfabrik. Organizátormi sú občianske združenie Charta 017 a Košický samosprávny kraj (KSK).
[ad][/ad]Okupáciu priblíži film i fotografie
„Zamerali sme sa na naše mesto preto, lebo Košice boli v auguste 1968 v Československu po Prahe druhým mestom najviac postihnutým inváznymi vojskami. Dohromady aj s okolím v prvých dňoch invázie tu bolo až 11 obetí,“ uviedol pre novinárov Štefan Lazorišák z Charty 017.
Fotografie, dokumentujúce pouličné nepokoje a odmietanie cudzích vojsk zo strany verejnosti, sú z jeho osobného archívu, u mnohých snímok nie je známy autor. Súčasťou prezentácie je aj premietanie krátkeho filmu o okupácii mesta.
Výstava potrvá do 7. septembra, kedy sa bude konať konferencia o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa zameraná na Košice a východ Slovenska z rôznych pohľadov. Na podujatie prídu historici a publicisti nielen zo Slovenska, ale aj Česka a Maďarska.
„Hlavne chceme zverejniť materiály pre ľudí, ktorí nie sú dosť informovaní o tých tragických udalostiach, a pre mladú generáciu, ktorá si možno ani neuvedomuje, čo sa tu v lete 1968 odohrávalo a ako veľmi sme boli poškodení,“ povedal Lazorišák. Septembrový termín bol podľa ďalšieho člena Charty 017 Michala Kravčíka vybratý aj s ohľadom na školy, resp. začiatok školského roka.
Posolstvo pre mladšiu generáciu
Predseda KSK Rastislav Trnka podporil takéto podujatia s tým, že daná téma je podľa neho trochu v úzadí a málo sa komunikuje, najmä pre mladých ľudí. „Rok 1968 a vpád vojsk Varšavskej zmluvy znamená boj demokracie a totality, a myslím si, že tento boj v rôznych formách pokračuje až dodnes. Považujem za viac než potrebné, aby sa o týchto témach rozprávalo, aby aj tie mladšie generácie, ktoré nezažili toto obdobie, vedeli o nich čo najviac,“ konštatoval.
Charta 017 pri príležitosti 50. výročia invázie vydala vyhlásenie. V ňom okrem iného žiada Národnú radu (NR) SR vyhlásiť 21. august za pamätný deň obetí okupácie Československa v roku 1968 a 21. jún za pamätný deň odchodu okupačných vojsk Sovietskej armády z Československa v roku 1991.
(TASR, PS)foto: Veronika Janušková [article slug=”misko-hamrak-zomrel-lebo-bol-dobre-vychovany”][/article]
Čítajte aj:
- Stretnutie Dubčeka s Brežnevom tajne natočil Laco Šidelský
- Historici našli neznáme obete okupácie. Sú medzi nimi aj Košičania
- Aj v Košiciach si pripomenieme okupáciu 1968
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.