14.01.21

Knižnica pre mládež mesta Košice zaznamenala úbytok čitateľov aj výpožičiek

Foto: Veronika Janušková

O 2 279 menej čitateľov zaevidovala vlani oproti roku 2019 Knižnica pre mládež mesta Košice (KMMK). Počet výpožičiek klesol takmer o polovicu.

Za knižnicu o tom informovala Viera Ristvejová.

Ako pripomenula, v súvislosti so situáciou okolo pandémie nového koronavírusu veľkú časť roka nemohli poskytovať kompletné služby.

Minulý rok navštívilo pobočky KMMK 83 491 ľudí. Výpožičky v medziročnom porovnaní klesli o viac ako 122 600, konkrétne na počet 147 395.

„V roku 2019 sme pre čitateľov pripravili skoro 3 000 podujatí a v roku 2020 sa nám ich podarilo uskutočniť len 780,“ dodala riaditeľka knižnice Kamila Prextová s tým, že aktuálne evidujú 11 710 registrovaných čitateľov.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Povenovali sa modernizácii

Čas zákazu poskytovania služieb verejnosti podľa jej slov využili na hĺbkové revízie, obnovu knižného fondu a rekonštrukcie interiérov pobočiek. „Využili sme personálne kapacity a povenovali sa modernizácii knižného fondu. Veľa kníh z fondu sme vyradili,“ povedala s tým, že sa to dotklo zastaraných, nepožičiavaných a poškodených kníh, či multiplikátov. Niektoré putovali do skladov, iné ponúkli ďalším knižniciam v rámci Slovenska. Časť mohla verejnosť nájsť v knižničných burzách alebo ako voľné čítanie v KnihoParku a v regáloch v nemocnici.

Knižné úbytky priebežne kompenzovali. Počet nových kníh a knižných darov za vlaňajšok dosiahol 8 918. Knižný fond tak aktuálne pozostáva z 213 468 jednotiek.

„Dopĺňali sme najnovšie tituly pre všetky vekové kategórie a tiež sme sa zamerali na tematickú literatúru,“ uviedla.

Uplynulý rok KMMK investovala do kníh 68-tisíc eur z vlastného rozpočtu a prostredníctvom grantov získala ďalších takmer 24-tisíc eur. „Pri nákupe sa vždy orientujeme na kvalitnú literatúru pôvodnej slovenskej tvorby a prekladovej literatúry, zohľadňujúc potreby na vzdelávanie a rovnako záujem používateľov,“ uviedla Prextová.

V roku 2020 zároveň zrenovovali pobočky v Základnej škole (ZŠ) Lechkého a ZŠ Belehradská, ktoré prešli kompletnou modernizáciou interiéru. „V tomto duchu sme rozhodnutí pokračovať aj v novom roku,“ dodala.

reklamná správa

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím