02.09.16

Košice ovládne festival európskych divadiel

DNES
Zdieľať:

Košice na budúci týždeň ožijú jubilejným 10. ročníkom Festivalu divadiel strednej Európy. Podujatie ponúkne od stredy 7. septembra do nedele 11. septembra bohatú nádielku predstavení divadiel zo šiestich krajín Európy - Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a premiérovo aj z Ukrajiny a Chorvátska. Jubilejný desiaty ročník festivalu prináša výstavy, koncert a jedenásť divadelných predstavení.

„Najdôležitejšou novinkou jubilejného festivalu je to, že prvý raz sa na festivale predstavia aj divadelníci z Ukrajiny a Chorvátska. Súčasťou festivalu bude v tomto roku slávnostný koncert a dve výstavy – jednu pripravuje Divadelný ústav Bratislava, ďalšia bude venovaná divadelnému plagátu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch prinesie festival predstavenia rôznych žánrov, pouličné a tanečné produkcie, činohru, aj dve monodrámy,“ hovorí riaditeľ festivalu František Ténai. Aj v tomto roku sa časť festivalového programu odohrá priamo na ulici, pred historickou budovou divadla. "Zaujímavým zážitkom budú aj dve predstavenia v netradičnom priestore divadelných dielní,“ dopĺňa Ténai.

Festival ponúkne bohatý divadelný program

Festival 7. septembra otvorí výstava Divadelného ústavu Bratislava, po ktorej bude v historickej budove Štátneho divadla Košice nasledovať slávnostný koncert. Druhý festivalový deň, 8. septembra, ponúkne dve divadelné predstavenia. Na Malej scéne Štátneho divadla sa najprv predstaví Sláva Daubnerová, držiteľka viacerých divadelných cien vrátane prestížnych Dosiek, ktorá uvedie monodrámu Solo Lamentoso. Po predstavení sa nielen s ňou budú môcť diváci stretnúť v Divadelnom klube. Večer festivalového štvrtka bude patriť divadlu Zagrebačko kazalište mladih z chorvátskeho Záhrebu, ktoré sa predstaví s hrou Hinkemann Ernsta Tollera.

Súčasťou piatkového programu bude najprv otvorenie výstavy Divadelný plagát. Na Malej scéne Štátneho divadla sa potom predstaví Divadlo Gasparego z Liptovského Mikuláša s hrou Mučeník, pred historickou budovou odohrá svoje Etudy, etudy, etudy brnianske Divadlo Facka. Program tretieho dňa uzavrie v historickej budove Štátneho divadla Košice Váci Dunakanyar Színház z maďarského Vácu so svojím spracovaním hry Witolda Gombrowicza Ivona, princezná Burgundská.

Program štvrtého festivalového dňa otvorí v sobotu 10. septembra pred historickou budovou divadla Satiriáda Teatru na Walizkach z poľského mesta Wroclav. Milovníkov tanečného divadla poteší Pražský komorný balet, ktorý na javisku historickej budovy Štátneho divadla uvedie tri české kvartety. Sobotňajší večer bude v divadelných dielňach patriť Teatru Polskemu z Bydgoszczu a hre Julie Holewińskej Hranica.

Dobrú náladu chcú na úvod festivalovej nedele 11. septembra pred historickou budovou Štátneho divadla Košice rozprúdiť už tradiční hostia festivalu z Túlavého divadla v Trnave s hrou Jakuba Nvotu a Kamila Žišku In vino... .Po nich festival uvedie na Malej scéne Štátneho divadla Bublinovú revolúciu Julie Holewińskej z Poľska a záver festivalu bude v divadelných dielňach patriť Divokému divadlu z Kyjeva, ktoré uvedie provokatívne predstavenie VIJ 2.0.na motívy poviedky VIJ ruského klasika Nikolaja V. Gogoľa.  

Ako informoval hovorca košického divadla Svjatoslav Dohovič, vstup na predstavenia pred historickou divadelnou budovou a v divadelných dielňach je voľný. Predstavenia zahraničných divadiel budú uvádzané so slovenskými titulkami.  

Foto: Veronika Janušková

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím