14.07.18

Košický hrad rozozvučia melódie stredoveku

foto: Castellum Cassovia

Stredoveká hudba a divadlo po roku opäť prichádzajú do Košíc. Pre nadšencov stredoveku je už tento víkend (14.-15. júla) pripravená pestrá nádielka žánrov i interpretov. Taktiež sa budú môcť priučiť niekoľkým dobovým tancom.

Festival Musica historica/Teatrum in Castrum 2018 ponúkne pre nadšencov stredoveku to najlepšie z dobovej hudby a divadla na domácej, českej i maďarskej scéne.

reklamná správa

Kombinácie chutí v jednej porcii!

Jedinečné Bento Boxy nájdete iba v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí 9.

Zistite viac
 

Vzácni hostia na hrade

Dvojdňový festival stredovekej hudby a divadla sa začne už túto sobotu 14. júla na historickom mieste, už niekoľko storočí zvanom Burgberg (Hradová – Košický hrad). Počas podujatia sa v amfiteátri Košického hradu predstavia hudobné a divadelné zoskupenia zo všetkých kútov Slovenska, Čiech a Maďarska.

Organizátor Ľuboš Porada z občianskeho združenia Castellum Cassovia priblížil, že cez víkend sa predstaví aj česká kapela Quanti Minoris, ktorá existuje na českej hudobnej scéne už vyše 30 rokov a prezentuje hudobný štýl zvaný hrad rock. „Zaujímavou kapelou je aj český Subulcus, čo v preklade znamená pastier svíň. Tí hrajú autentický stredovek s vlastnoručne vyrobenými nástrojmi. Za zmienku stoja ale všetci účinkujúci s ich hudobnými štýlmi, ktoré sú súčasťou našej histórie,“ uviedol Porada.

reklamná správa
 

Výučba tanca

Na festivale sa ďalej predstavia Patria music (SK-HU), Osteria (SK), Gjoll (SK) či Strigôň (SK). Diváci sa môžu tešiť aj na novinky v podaní ďalšieho slovenského zoskupenia Aldar medieval a maďarského Holloenek Hungarica. „Privítame aj divadelníkov zo slovenského bábkového divadla Feder teater. O zábavu sa počas nedeľného dňa budú starať stálice Košického hradu - šaškovia Fjodor a Krak z Iglova,“ povedal Ľuboš Porada.

Okrem hudby si budú môcť diváci v nedeľu zatancovať pod vedením Mirka Smahu z Prahy, ktorý sa venuje výskumu a výučbe stredovekého tanca. Na festivale sa zabavia aj najmenší, pre nich je pripravené bábkové divadlo. Podľa Poradu výnimočnosťou podujatia je jeho ojedinelosť: „Nie je veľa podujatí, na ktorých by mohli diváci zažiť dejiny tak autenticky a pritom si zaspievať i zatancovať.“

(PS)

reklamná správa
 

Čítajte viac: historia festival

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím