26.03.20

Múzeá a galérie kraja si môžete prezrieť z domu

Foto: Veronika Janušková

Na dôsledky pandémie zareagovali aj kultúrne inštitúcie, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. 

Na svojich webových stránkach alebo prostredníctvom sociálnych sietí niektoré galérie a múzeá ponúkajú návštevníkom virtuálne prehliadky, iné kultúrne inštitúcie rôzne kontaktné aktivity.

Vírus mobilizuje

V rámci preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu je aktuálne zatvorených všetkých 23 krajských kultúrnych inštitúcií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.

„Mnohé z nich to poňali ako výzvu a rýchlo pochopili, že ak ľudia nemôžu za kultúrou, príde kultúra za nimi. Virtuálne výstavy a prehliadky pripravilo deväť kultúrnych zariadení, ďalšie štyri sprístupnili online kreatívne činnosti. Ponuku aktivít plánujú v najbližšom čase rozšíriť,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.

Východoslovenská galéria v Košiciach pripravila aj kreatívne úlohy, ktoré môžete riešiť doma. Foto: Veronika Janušková
Východoslovenská galéria v Košiciach pripravila aj kreatívne úlohy, ktoré môžete riešiť doma. Foto: Veronika Janušková

Online workshopy a čítanie rozprávok

Počas domácej izolácie môžu návštevníci virtuálne zájsť na prehliadku výstavy Verejnej knižnice J. Bocatia v Košiciach pod názvom Prvý dotyk so slobodou, ktorá je venovaná Nežnej revolúcii. 

Verejnosť sa môže zapojiť aj do kreatívnych aktivít z domu. Napríklad Východoslovenská galéria v Košiciach pripravila kreatívne úlohy a návody Doma s VSG. Workshop Vyrobme si bábku spustilo 23. marca Bábkové divadlo v Košiciach. Každý deň ráno zverejnia na svojom Facebooku video s inštruktážou, ako si zhotoviť bábku z materiálov, ktoré sú dostupné v každej domácnosti.

Večer v Bábkovom divadle bude patriť čítaniu rozprávok, ktoré bude streamované online. Svoje zbierky sprístupnilo online aj Východoslovenské múzeum v Košiciach prostredníctvom portálu www.pluggy.sk. 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím