09.11.16

Oblečenie z trávy

DNES
Zdieľať:

Priestory niekdajších potravín Veverička na Hlavnej ulici 59 sú v týchto dňoch dejiskom netradičnej časozbernej inštalácie.

V priebehu viac ako dvadsať dní tam doslova pred očami vyrástli outfity z trávy, žeruchy i redkvičky. A to všetko za účasti verejnosti, ktorá  mohla k tomuto netradičnému projektu priložiť ruku. Zasiať do oblečenia jednoduchých geometrických tvarov semienka a sledovať, ako rastú a ožívajú. Autorkou projektu Živé šaty je medzinárodne uznávaná multimediálna výtvarníčka Dorota Sadovská (1971).

Ako plynie život

Koncept Živé šaty je súčasťou projektu Plató II „Fashion meets art“ Košice 2016. „Zamerali sme sa v ňom na vzťah módy a umenia a ich vzájomného ovplyvňovania,“ hovorí kurátorka a autorka projektu Slava Hriadelová.  

Nad konceptom šiat, ktoré „ožijú“ uvažovala Dorota Sadovská niekoľko rokov. Prvýkrát projekt realizovala v Turčianskej galérii v Martine, neskôr v Linzi. „Tak ako semienka, ktoré na šatách vyklíčia, zapustia korienky a vyrastú, tak plynie aj náš život,“ vysvetľuje mladá umelkyňa. 

Silný podtón

Silným podtónom tejto myšlienky je vanitas - pominuteľnosť všetkého živého.  Časozberná inštalácia vyvrcholila módnou prehliadkou, na ktorej sa predstavilo sedem modelov živých zelených šiat spolu s doplnkami. Dožívajúce modely i fotografické inštalácie sú v priestoroch Veveričky prístupné ešte do piatka, 11. novembra.  

Vyvrcholením projektu Plató II. bude finálna vernisáž vo štvrtok 1. decembra v Galérii Rovás. Predstavia sa na nej okrem Doroty Sadovskej aj Boris Hanečka, Adriena Gornyitzká, Peter Kalmus a Zuzana Kaliňáková.

Janka Fedorová
Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: umenie instalacia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím