Obľúbená Biela noc zatiaľ nebude
Napriek ročnej práci a veľkému odhodlaniu sa organizátori Bielej noci, vzhľadom na aktuálnu zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s Covid 19, rozhodli festival v jesennom termíne nezorganizovať.
V rámci príprav festivalu došlo k viacerým zásadných zmenám, zrušil sa pôvodne plánovaný medzinárodný program a vytvoril sa čisto slovenský formát festivalu spojený s posolstvom podpory domácej umeleckej scény.
Boli zrušené interaktívne a dotykové diela, koncerty a obľúbené afterparties. Väčšina festivalu bola presunutá do exteriérov, kde kritické festivalové územia mali byť ohradené a monitorované cez kamerové systémy. Viacero diel bolo koncipovaných ako výhľady z diaľky či strategicky umiestnené inštalácie v ohradených dvoroch, parkoch a záhradách.
[ad][/ad]Vysoké čísla nakazených
„Posledné týždne sme trávili stretnutiami s hygienikmi a epidemiológmi, kde sme podrobne prebrali každé jedno dielo a lokáciu. Avšak napriek všetkým detailným opatreniam a nastaveniam v momentálnej situácii, kedy sú denné čísla nových prípadov nakazených vyššie ako tie z vrcholu prvej vlny a opatrenia sa sprísňujú každým dňom, sme nadobudli presvedčenie, že nie je správne a v tejto chvíli ani možné do mesta prilákať tisíce našich návštevníkov a návštevníčok,“ hovorí Zuzana Pacáková, riaditeľka festivalu, podľa ktorej definitívne rozhodnutie prišlo s novými nariadeniami platnými od 1.10.2020.
„Nemusím vám asi hovoriť, aké veľké sklamanie teraz prežívame. Nielen my v rámci tímu, ale aj naše umelkyne a umelci, ktorí majú v tejto chvíli dokončené svoje diela. Avšak stotožňujú sa s naším postojom, pretože v prvom rade ide o bezpečnosť návštevníkov, bez ktorých by Biela noc nebola tým, čím je. Festivalom, ktorý spája umenie s ľuďmi,“ skonštatovala.
Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[ad2][/ad2] [break][/break]V zahraničí sa to dá
Aktuálne opatrenia výrazne a negatívne ovplyvňujú väčšinu podujatí, čo môže mať podľa Pacákovej fatálne celospoločenské dôsledky a výrazne ovplyvniť budúcnosť fungovania kreatívneho priemyslu v našej krajine na dlhé obdobie. „Pozitívne príklady zo zahraničia skĺbenia pandémie s kultúrou však existujú. Zároveň, podľa mojich informácii, nie je preukázaný žiaden prípad vzniknutého ohniska nákazy na kultúrnom podujatí. Európske štáty, kde je kultúra spoločenskou prioritou, hľadajú riešenia jej pomôcť, nemyslím teraz len finančnou kompenzáciou, ale aj hľadaním riešení pre bezpečnú realizáciu podujatí,“ dodáva Pacáková.
[ad][/ad]Možno koncom roka
Organizátori momentálne pracujú na realizácii symbolického konceptu diel z pôvodného programu v Bratislave a Košiciach začiatkom októbra, o ktorom budú priebežne informovať. V prípade výrazného zlepšenia pandemickej situácie do konca roka sa pokúsia festival zrealizovať v neskoršom termíne.
[ad2][/ad2]Foto: archív KD
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.