Patróni v múzeu
Zaužívanou tradíciou (nielen) v minulosti bolo utiekať sa v rôznych sférach života pod ochranu, záštitu, podporu či pomoc k patrónom z radov svätcov. Nie je tomu inak ani v histórii technických disciplín.
V Slovenskom technickom múzeu otvorili jedinečnú výstavu dvanástich patrónov vedy, techniky a remesiel. Oblasti ich patrónstva sú prezentované kolekciou artefaktov z vybraných zbierok technických a vedných odborov, ktorých vývoj Slovenské technické múzeum dokumentuje. Časť exponátov bude prezentovaná na tejto výstave po prvýkrát.
Počiatky v Antike
Tradícia ochrancov bola rozšírená už v časoch antiky. Svoje začiatky má už v Rímskej ríši. Svätý patrón, či ochranca alebo strážca, sa dá nájsť v ktorejkoľvek oblasti.
Svojich patrónov si volili remeselnícke cechy a spolky. Zobrazovali ich na cechových erboch, zástavách, pečatiach a zvolávacích tabuľkách.
Patrónov majú aj internet a motoristi
Pôsobenie patrónov sa prispôsobuje časom. V modernej dobe nastal posun od stredovekých remesiel k moderným povolaniam a odborom. Svätý Krištof bol v minulosti patrónom pútnikov, cestovateľov – dnes je patrónom motoristov. Svätý Izidor Sevillský, dnes patrón internetu, patril medzi najvplyvnejších učencov raného stredoveku. Prestíž si získal vytvorením encyklopédie z oblastí života a vedy, podobnou dnešným databázam.
„Je všeobecne známe spojenie napríklad svätého Medarda s meteorológiou. Menej známa je patrónka fotografov svätá Veronika. Podľa legendy podala Ježišovi šatku na krížovej ceste, na ktorej zostal odtlačok jeho tváre,“ približuje zaujímavosti výstavy spoluautorka jej scenára Viera Tillová.
Legenda o svätej Barbore
Jednou z najznámejších patróniek je svätá Barbora. Legenda hovorí, že Barbore, ktorá sa nechala pokrstiť, sa počas úteku pred rozzúreným pohanským otcom otvorila skala, aby sa v nej ukryla. Jej pobyt v uzavretom priestore ju symbolicky spája s baníctvom. Tak ako bola ona uväznená vo veži postavenej zo skál, tak boli baníci uzavretí v bani, v priestore vnútri zeme.
„Veža, ktorú sv. Barbora na niektorých zobrazeniach drží, nie je len vežou, v ktorej bola uväznená, ale i symbolom metalurgickej pece, v ktorej dochádzalo k premene rudy na kov,“ dodáva V. Tillová.
Pod ochranou svätých
– Archanjel Gabriel (patrón telekomunikácií)
– sv. Izidor (patrón internetu a užívateľov PC)
– sv. Vavrinec Rímsky (patrón tlačiarov, knihovníkov, archivárov)
– sv. Eligius (patrón zlatníkov, kováčov, kovolejárov, numizmatikov)
– sv. Dominik de Guzmán (patrón astronómov)
– sv. Medard (patrón meteorológov)
– sv. Tomáš (patrón zememeračov, geometrov, stavebníkov, architektov)
– sv. Albert Veľký (patrón fyzikov a chemikov)
– sv. Peter (patrón hodinárov)
– sv. Veronika (patrónka fotografov)
– sv. Ján Krstiteľ (patrón krajčírov)
– sv. Barbora (patrónka baníkov, stavbárov, hasičov)
12 PATRÓNOV (Ochrancovia vedy, techniky a remesiel)
– Slovenské technické múzeum, Hlavná 88 Trvanie výstavy: do 31. januára 2016
(VT)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.