Peter Nagy: Opäť som sa sústredil na hudbu
Hudobná legenda slovenského popu a rocku, ktorá má na konte rockové vypaľovačky, balady, ale aj pesničky pre deti. Na výslní česko – slovenskej hudobnej scény je už 30 rokov. Vydal 16 albumov, z ktorých predali dva milióny nosičov. Výročie oslávil koncertom v košickej Infiniti aréne. Peter Nagy.
Ako hodnotíte koncert v Košiciach?
Bol skvelý. Výborná organizácia, dobre nastavený zvuk a excelentné publikum. A nie preto, že sa to sluší povedať, všetci videli, že to bolo tak. Navyše sa odohrával len niekoľko stoviek metrov od budovy košického rozhlasu, kde som kedysi ako 17-ročný robil svoje vôbec prvé nahrávky. Je v tom veľký kus symboliky…
Pomohlo k výkonu žičlivé publikum, ktoré sa zišlo z celého východu?
Spievajúce a vnímajúce publikum je to, o čom sníva každý spevák. Dnes večer také bolo a všetkým veľmi ďakujem. Ten pocit, ktorý máte vtedy na pódiu je hnacím motorom do ďalšieho koncertovania aj po rokoch.
Pochádzate z Prešova, ale už dlhé desaťročia bývate v Bratislave. Cítite sa stále duchom východniar?
To sa nedá vymazať. Sme čím sme, a predsa nebudeme machrovať. Kto je raz vychodňar, ta je!
Z Prešova pochádza veľa talentovaných muzikantov…
Dnes som išiel v Prešove okolo športovej haly a oproti nej je základná škola na Štúrovej ulici, kam som kedysi chodil. Spomínam si na moment, keď nám povedala učiteľka, že sa chvíľu nebudeme učiť a budeme pozerať na rieku Torysu. Tam niekde je základný kameň tamojšieho naturelu. A v tej hale by som si ešte veľmi rád zahral.
Ste jedným z mála slovenských spevákov, ktorí môžu vystupovať ako s kapelou, tak aj len s gitarou v komornejšom prostredí. Kde sa cítite viac doma?
Keď hrám sám s gitarou, je to väčšia zodpovednosť. Ľudia počujú každý tón, každé slovo a sústredia sa na pesničky. Pri hraní s kapelou je podstatná akási živočíšnosť, nasadenie. A ak je dobrá, ako moja terajšia, je radosť s nimi hrať.
Publiku servírujete v tvrdšom podaní aj pesničky, ktoré vznikli v úplne inom šate. Napríklad Zákony hada bola pôvodne typická vec novej vlny z 80-tych rokov, dnes ju hráte ako tvrdý rock…
Keď napríklad zoberiete všetky staré hity Boba Dylana, tak si uvedomíte jednu vec. Ak máte pesničku s dobrou silnou melódiou a jednoduchým zdielnym textom, môžete si s pesničkou robiť, čo chcete. Knockin´ on Heavens Door bola prerobená na sto spôsobov – ako balada, ako reagge, ako tvrdý heavy metal a stále je to tá istá pesnička a každý ju spozná. A o tom to je…
Ako ste sa dali dokopy so slovenskou rockovou gitarovou legendou Michalom Kovalčíkom?
S ním som sa spoznal pri nahrávaní pesničky Krásny zadok pred 15 rokmi. Niekto mi povedal, že je to dobrý rockový gitarista a zvládol by to. Bola to pravda. Odvtedy sme kamaráti, rozumieme si a hráme spolu.
Spočiatku ste chceli byť spevákom, ktorý spieva len sám s gitarou. Neskôr sme vás spoznali ako frontmana kapely hrajúcej módnu novú vlnu. Dnes robíte poctivú rockovú muziku. Čím sa cítite byť vy v duši?
To je jednoduché – pesničkárom. Som muzikant, ktorý si sám robí melódie aj texty a to, čo spieva, to je on. Možno to znie nadnesene, ale moje pesničky, to som ja.
Odskočili ste si však aj k inému umeleckému žánru – k umeleckej fotografii. Čo pre vás dnes znamená?
Už dva roky nefotím. S výnimkou jedného kalendára so psíkmi, ktorý predávame na koncertoch a celý výťažok ide pre jeden psí útulok. Určite sa však k fotografovaniu vrátim, príroda, ktorú som fotil, je predsa krásna (smiech).
Takže už pominula aj vaša slabosť pre veľké terénne autá a cestovanie?
Autá už sú pre mňa len dopravným prostriedkom. Opäť som sa úplne sústredil na hudbu a napĺňa ma to. Zvlášť po takom vydarenom koncerte, ako bol tento košický.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.