Počas vystúpenia Štúdia L+S zomrel Milan Lasica (†81)
Vo veku 81 rokov v nedeľu večer zomrel komik, herec a spevák Milan Lasica, nositeľ mnohých ocenení a nositeľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry.
Ako prvý informáciu priniesol denník Sme. Potvrdil mu to zdroj blízky orchestru Bratislava Hot Serenaders, s ktorým Lasica dnes vystupoval v bratislavskom Štúdiu L+S. Herec odpadol počas interpretácie piesne a nepodarilo sa ho oživiť.
Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Po jeho narodení sa s ním rodičia presťahovali do Bratislavy. Tam herec prežil väčšinu svojho života.
K divadlu ho priviedol jeho strýko Ernest, s ktorým navštevoval rôzne predstavenia. Pre Milana bol jeho strýko veľkým vzorom a inšpiráciou zasvätiť sa divadlu. Jeho narastajúca láska k divadlu ho doviedla k štúdiu dramaturgie so zameraním na divadlá malých foriem na VŠMU v Bratislave.
Lasica a Satinský – komediálno-kabaretná dvojica
S Júliusom Satinským začal vystupovať počas štúdia na VŠMU, kde študoval od svojich od svojich 17-tych rokov. Ako komediálno-kabaretná dvojica vystupovali v Tatra Revue od roku 1959 a v Divadelnom štúdiu (Divadlo na korze) koncom od roku 1966. V týchto divadelných predstaveniach dvojica svojským humorom s prvkami irónie reagovala na súčasné spoločenské dianie a život ako taký. Spolu sa stali zakladateľmi moderného slovenského humoru. Tento humor sa priklonil k intelektuálnemu satirickému nazeraniu na svet.
V roku 1970 zatvorili Divadlo na korze a Lasicovi so Satinským komunistický režim zakázal umeleckú činnosť. Počas rokov 1970-1972 pôsobil spolu so Satinským v kabaretnom divadle Večerní Brno. Po dvojročnom pôsobení v Česku sa vrátili na Slovensko, kde sa stali členmi operety Novej scény. Tu sa podieľali na komediálnych hudobných inscenáciách. Koncom 70-tch rokov sa stali členmi činohry bratislavskej Novej scény. V 80-tych rokoch sa dvojica vrátila k účinkovaniu so svojimi autorskými inscenáciami v poetickom a kabaretnom divadle Štúdio S v priestoroch Tatra Revue. Neskôr sa stal jeho riaditeľom. Toto divadlo dnes poznáme ako Štúdio L+S.
Zdroj: (SITA, gko;adz, ZL)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.