Počas vystúpenia Štúdia L+S zomrel Milan Lasica (†81)
Vo veku 81 rokov v nedeľu večer zomrel komik, herec a spevák Milan Lasica, nositeľ mnohých ocenení a nositeľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry.
Ako prvý informáciu priniesol denník Sme. Potvrdil mu to zdroj blízky orchestru Bratislava Hot Serenaders, s ktorým Lasica dnes vystupoval v bratislavskom Štúdiu L+S. Herec odpadol počas interpretácie piesne a nepodarilo sa ho oživiť.
Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Po jeho narodení sa s ním rodičia presťahovali do Bratislavy. Tam herec prežil väčšinu svojho života.
K divadlu ho priviedol jeho strýko Ernest, s ktorým navštevoval rôzne predstavenia. Pre Milana bol jeho strýko veľkým vzorom a inšpiráciou zasvätiť sa divadlu. Jeho narastajúca láska k divadlu ho doviedla k štúdiu dramaturgie so zameraním na divadlá malých foriem na VŠMU v Bratislave.
Lasica a Satinský – komediálno-kabaretná dvojica
S Júliusom Satinským začal vystupovať počas štúdia na VŠMU, kde študoval od svojich od svojich 17-tych rokov. Ako komediálno-kabaretná dvojica vystupovali v Tatra Revue od roku 1959 a v Divadelnom štúdiu (Divadlo na korze) koncom od roku 1966. V týchto divadelných predstaveniach dvojica svojským humorom s prvkami irónie reagovala na súčasné spoločenské dianie a život ako taký. Spolu sa stali zakladateľmi moderného slovenského humoru. Tento humor sa priklonil k intelektuálnemu satirickému nazeraniu na svet.
V roku 1970 zatvorili Divadlo na korze a Lasicovi so Satinským komunistický režim zakázal umeleckú činnosť. Počas rokov 1970-1972 pôsobil spolu so Satinským v kabaretnom divadle Večerní Brno. Po dvojročnom pôsobení v Česku sa vrátili na Slovensko, kde sa stali členmi operety Novej scény. Tu sa podieľali na komediálnych hudobných inscenáciách. Koncom 70-tch rokov sa stali členmi činohry bratislavskej Novej scény. V 80-tych rokoch sa dvojica vrátila k účinkovaniu so svojimi autorskými inscenáciami v poetickom a kabaretnom divadle Štúdio S v priestoroch Tatra Revue. Neskôr sa stal jeho riaditeľom. Toto divadlo dnes poznáme ako Štúdio L+S.
Zdroj: (SITA, gko;adz, ZL)
Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.