Premiéra Čiernej vody bude on-line aj s divákmi
Vyše deväťmesačné čakanie na divadelnú premiéru spôsobené pandémiou koronavírusu končí aj v Štátnom divadle Košice.
V sobotu 28. novembra bude mať na malej scéne divadla premiéru činoherná inscenácia hry súčasného nemeckého autora Rolanda Schimmelpfenniga Čierna voda, ktorá je aj košickým režijným debutom režiséra Braňa Mazúcha.
V hľadisku aj doma
Scénu navrhol Jan Brejcha, kostýmy Lenka Rozsnyóová a hudbou do predstavenia prispel Michal Nejtek. „Premiéra bude výnimočná aj tým, že si ju diváci budú môcť pozrieť nielen priamo v hľadisku, ale aj v živom vysielaní prostredníctvom portálu navstevnik.online,“ informoval hovorca divadla Svjatoslav Dohovič.
[ad][/ad]Najhranejší súčasný autor
Rodák z Göttingenu, 53-ročný Roland Schimmelpfennig, je jedným z najhranejších súčasných nemeckých dramatikov. Po skúsenosti s prácou novinára v tureckom Istanbule vyštudoval v roku 1990 réžiu na škole Otta Falckenberga v Mníchove. Potom pôsobil v mníchovskej Kammerspiele ako asistent réžie a dramaturg.
Od roku 1996 pracuje ako autor divadelných hier na voľnej nohe a od roku 2000 ich píše na objednávku pre veľké nemeckojazyčné divadlá, akými sú napr. Deutsche Schauspielhaus v Zürichu, Deutsche Theater v Berlíne, Schauspielhaus Bochum, Schauspielhaus Hamburg a Burgtheater vo Viedni. Mnoho z nich sa vyznačuje kaleidoskopickým, snovým vnímaním sveta a silnou naratívnosťou.
Za svoje hry získal množstvo ocenení, napr. Cenu Else-Lasker-Schüler-Dramatikerpreis (2010, 1997), Divadelnú cenu Johanna Nepomuka Nestroya (2002, 2009) a Mülheimskú cenu za drámu (2010). V roku 2016 vydal svoj debutový román s názvom Za jasného, chladného januárového rána na začiatku 21. storočia, ktorý bol nominovaný na Cenu lipského knižného veľtrhu. Okrem písania hier sa venuje aj divadelnej réžii. Žije v Berlíne.
[article slug=”divadlo-sa-vracia-priamo-k-vam-domov”][/article]Splnený letný sen
Hru Čierna voda napísal Schimmelpfennig pred šiestimi rokmi. Premiéru mala v roku 2015 a odvtedy sa s úspechom hráva v nemeckých divadlách. Autor si v tejto hre plní sen letnej noci o svete, kde všetky sociálne, kultúrne a náboženské rozdiely odnáša voda – Čierna voda letného kúpaliska, v ktorom sa stretnú dve partie mladých ľudí s rozdielnou vierou, pôvodom aj majetkom.
Magická noc všetky rozdiely zmazáva. Čo sa stane po dvadsiatich rokoch? Aké sú ich svety? Postavy sa zrazu pohybujú v paralelných svetoch, v ktorých sa staršie ja rozpráva s mladším, dnešok sa rozpráva s včerajškom.
„Možno aj svoje paralelné svety môžete prežívať pri sledovaní Čiernej vody aj vy spolu s hercami Líviou Michalčík Dujavovovou, Katarínou Horňákovou, hosťujúcou Dianou Semanovou, Jakubom Kukom, Andrejom Palkom a Martinom Stolárom,“ doplnil informácie o premiére hovorca.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.