Prvými učiteľmi Leopolda Horovitza boli Košičania
Leopold Horovitz portrétoval na prelome 19. a 20. storočia významné historické osobnosti. Boli medzi nimi rakúsky cisár František Jozef I., jeho manželka Sissi, poľský spisovateľ Adam Mickiewicz, či rakúsky skladateľ Johann Strauss. Výstavu Stratený – nájdený obohacujú sprievodné podujatia i publikácia, ktorá približuje dobu, život a dielo slávneho košického rodáka.
Impozantnú výstavu slávneho košického rodáka nájdete vo Východoslovenskom múzeu (VSM) do 22. apríla.
[ad][/ad]Skvelí učitelia
Výstavu Stratený–Nájdený otvorili pri príležitosti stého výročia úmrtia maliara a je označovaná aj ako návrat umelca do jeho rodného mesta. VSM priblíži významnú osobnosť svetového rázu aj na prednáške, ktorá sa uskutoční dnes o 16. hodine vo VSM na Námestí Maratónu mieru.
Prvých domácich učiteľov mladého Leopolda, ktorí ho naučili základom kreslenia a maľby, bratov Klimkovičovcov, priblížia spolukurátori výstavy Ivan Havlica a Dušan Béreš. Prednáška predstaví aj ďalšieho umelcovho učiteľa – Imricha Emanuela Rotha, ktorý sa neskôr stal prvým košickým stálym fotografom.
Pri príležitosti otvorenia výstavy pripravilo VSM v spolupráci so Slovenskou národnou galériou (SNG), ktorá je jej spoluorganizátorom, aj exkluzívny 155-stranový slovensko-anglický katalóg. Publikácia je prvým rozsiahlym dielom o Leopoldovi Horovitzovi. „Keďže k Leopoldovej tvorbe ani životu doteraz nič nevyšlo, okrem naozaj drobnej brožúrky z roku 1938, oslovila som širší kolektív spolukurátorov a spoluautorov zo Slovenskej národnej galérie a Východoslovenského múzea. Každý z nich v medailóne opisuje tvorbu, ktorá je im ako kurátorom primárne vlastná,“ priblížila publikáciu Jana Švantnerová, kurátorka výstavy SNG.
Záujem širokej verejnosti o umelcovu osobnosť potvrdzuje riaditeľ VSM Robert Pollák. „Tento katalóg nie je beletria, preto sa ani netlačil v tisícových nákladoch. Vytlačili sme ho v náklade päťsto kusov a napriek nie práve najnižšej cene už dopredávame posledné kusy. Dohodli sme sa preto na dotlači, čo je v našich kultúrnych podmienkach veľký úspech.“
Aj vďaka výstave Stratený–nájdený má VSM ambície vyhrať súťaže vyhlásené v oblasti múzejníctva. „Táto výstava i katalóg je naším tromfom,“ hovorí riaditeľ R. Pollák. VSM sa prihlásilo do súťaže Ministerstva kultúry SR o titul Múzeum roka/Galéria roka. Druhú súťaž organizuje časopis Pamiatky a múzeá, kde sa VSM prihlásilo v kategórii Výstava roka 2017 a Publikácia roka 2017.
(EH, VH)
[article slug=”excelentny-maliar-leopold-horovitz-sa-vracia-domov”][/article]Čítajte aj:
- Maliar „stratený“ vo svete na rodné Košice nikdy nezabudol
- Košice čaká jedinečná výtvarná udalosť – návrat „strateného“
- Skvelé! Výstavu Leopolda Horovitza treba vidieť
- Pozvánka slávneho maliara
- Vstup na výstavu Leopolda Horovitza museli obmedziť
- Narodeniny majstra Horovitza oslávili komorným koncertom
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.