10.04.18

Štartuje veľký sviatok milovníkov vážnej hudby

zdroj: TASR

Košická hudobná jar (KHJ), jeden z najstarších medzinárodných hudobných festivalov na Slovensku, ponúka vo svojom 63. ročníku lákavé symfonické i komorné projekty. 

Už na budúci týždeň vo štvrtok štartuje veľký sviatok milovníkov vážnej hudby. Viaceré diela zaznejú v Košiciach prvýkrát a okrem domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) sa predstavia významné hudobné zoskupenia a umelci medzinárodného renomé. „Košická hudobná jar už od svojich začiatkov privádza do Košíc nielen elitných umelcov, ale aj začínajúcich virtuózov so sľubne našliapnutou kariérou. Tí sa častokrát aj vďaka mimoriadne príjemnej atmosfére mesta k nám radi vrátia aj neskôr, kedy sú už na vrchole slávy,“ približuje tradíciu festivalu Július Klein, riaditeľ ŠfK.

Vynikajúci zahraniční hostia

Práve takýmto mladým talentom zverila filharmónia do rúk Otvárací koncert festivalu KHJ, ktorý vo štvrtok 19. apríla povedie taktovka taiwanského dirigenta Yu-An Changa. Sólistom večera bude uznávaný francúzsky violončelista Bruno Philippe – laureát prestížnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli. Lákavá dramaturgia koncertu vytvorená z diel ruských velikánov hudby – S. Rachmaninova, S. Prokofieva a M. Balakireva je prísľubom skvelého hudobného zážitku. 

Otvárací koncert bude pod taktovkou taiwanského dirigenta Yu-An Changa. foto: archív šfk
Otvárací koncert bude pod taktovkou taiwanského dirigenta Yu-An Changa. foto: archív šfk

Na pódiu výnimočná sopranistka

Nielen pre priaznivcov operných melódií je pripravený druhý symfonický koncert s príznačným názvom Operné Pele mele. Pestrú dramaturgiu koncertu 26. apríla naplní vokálne umenie kórejskej sopranistky Sooyeon Kim v spolupráci so stálym hosťujúcim dirigentom ŠfK, Leošom Svárovským. Tretí symfonický koncert festivalu sa 4. mája ponesie v znamení pozitívnych návratov výnimočných umelcov. „Sme potešení, že sa opäť na našom pódiu spolu s domácim orchestrom ŠfK stretnú dve významné osobnosti dvoch generácií formujúce tak slovenské, ako aj české interpretačné umenie a hudobný život – Ondrej Lenárd a Jan Mráček,“ hovorí riaditeľ J. Klein. 

Šarmantná kórejská sopranistka Sooyeon Kim spievala na svetových pódiách v New Yorku, Viedni i v Tokiu.
Šarmantná kórejská sopranistka Sooyeon Kim spievala na svetových pódiách v New Yorku, Viedni i v Tokiu. foto: archív šfk

Ukrytý poklad

V rámci záverečného symfonického koncertu KHJ aj tento rok dramaturgia festivalu nadviazala na tradíciu uvádzania veľkých vokálno-symfonických opusov. Špecifickú koncertnú atmosféru 17. mája nepochybne vytvorí jeden z ukrytých pokladov romantických duchovných kompozícií – veľkolepé Requiem d mol operetného majstra Franza von Suppého. Okrem orchestra ŠfK sa v spolupráci s Českým akademickým zborom pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera predstaví aj kvarteto vynikajúcich sólistov - Eva Hornyáková, Michaela Zajmi, Michal Lehotský, Jevhen Šokalo.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Modlitba pre Martu i jazz
Okrem 4 symfonických a 4 komorných koncertov ponúkne Košická hudobná jar aj komornú hudobno-dramatickú inscenáciu na motívy života a tvorby Marty Kubišovej z dielne Slovenského národného divadla. Publiku sa na predstavení Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu v Kasárňach/Kulturparku 9. mája predstaví trojica hercov - Monika Potokárová, Silvia Holečková a Daniel Žulčák. Spojenie hudby a slova ponúkne aj koncert 30. apríla na doskách Malej scény Štátneho divadla Košice, na ktorom sa skĺbi mimoriadna interpretačná muzikalita renomovaného sláčikového kvarteta Pavel Haas Quartet a charizmatický prejav slovenského herca Róberta Rotha. Do sveta jazzovej hudby 23. apríla zablúdi saxofónové kvarteto Parallax Saxophone Quartet, zložené zo študentiek prestížnej Royal College of Music v Londýne. V ich podaní sa v unikátnych priestoroch podkrovia Východoslovenského múzea rozozvučia pôsobivé aranžmány populárnych skladieb G. Gershwina, či S. Barbera. 

(ML)

Čítajte viac: festival koncerty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím