Štátne divadlo Košice chce podporiť umenie a kultúru televíznou reláciou
Štátne divadlo Košice (ŠDKE) v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) v týchto dňoch realizuje projekt Reštart, ktorým chce podporiť umenie a oblasť kultúry.
Ako o tom informoval hovorca divadla Svjatoslav Dohovič, výstupom projektu bude televízna relácia, v ktorej sa budú prelínať vystúpenia mainstreamových umelcov a umeleckých súborov ŠDKE.
[ad][/ad]Naštartovanie kultúry
„Hlavnou ideou Reštartu je posolstvo kultúry z Košíc celej krajine. V čase nepríjemnej situácie, ktorá so sebou nesie množstvo obmedzení, práve kultúra pociťuje najväčší deficit, a to nielen finančný, ale aj divácky. Umenie bez diváka nemôže naplniť svoje poslanie, preto aj my hľadáme spôsob, ako mu byť čo najbližšie a možno ho takto i podporiť,“ povedal generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth s tým, že s touto myšlienkou vstupujú do projektu aj kultúrne inštitúcie z Košíc spolu s mainstreamovými umelcami.
„Aj takto chcú deklarovať chuť znovu naštartovať kultúru a vrátiť sa čo najskôr k divákom,“ dodal.
Viacerí herci podľa Dohoviča vo forme osobných výpovedí prezradia, čo z ich pohľadu urobila koronakríza s divadlom, ako ju prežili a ako si počas nej aj pomocou virtuálneho sveta nahrádzali priamy kontakt s divákom. Slovné výpovede, hudobné a tanečné čísla sa okrem javiska budú odohrávať aj v hľadisku, foyeri či zákulisí divadla.
Výstupom projektu bude televízna relácia, v ktorej herci Dana Košická, Alena Ďuránová, Táňa Poláková, Ľuba Blaškovičová, Ivan Krúpa, Stano Pitoňák, Martin Stolár a Jakub Kuka vo forme osobných výpovedí prezradia, čo z ich pohľadu urobila koronakríza s divadlom, ako ju prežili a ako si počas nej aj pomocou virtuálneho sveta nahrádzali priamy kontakt s divákom. Svoje výpovede pridajú aj riaditeľ činohry Milan Antol, riaditeľ opery Karol Kevický, riaditeľ baletu Peter Dedinský či zbormajster Lukáš Kozubík.
Opera a balet prispejú k reštartu pestrou zmesou hudobných a baletných čísel. Pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha sa predstavia operný orchester a zbor, sólisti Michaela Várady, Aneta Hollá, Marián Lukáč a Marek Gurbaľ, ale aj klavíristka Júlia Grejtáková, korepetítorka opery a huslista Peter Michálik, koncertný majster operného orchestra.
Tanečnými číslami prispejú sólisti baletu Sergii Iegorov, Eva Sklyarova, Shoko Yamada, Martin Bányai, Peter Rolik, Dalibor Fabián a Viktor Mikulišin. Zaujímavosťou určite je, že rovnako ako slovné výpovede aj hudobné a tanečné čísla sa budú odohrávať nielen na javisku, ale aj v hľadisku, foyeri či zákulisí divadla.
K divadelníkom sa pridajú aj ďalší známi umelci z východného Slovenska Marián Čekovský, Lucia Gibarti, Peter Bič Project, Štefan Štec, Lina Mayer, Veronika Rabada a skupina Noc a deň. Vystúpenia umelcov budú doplnené pozdravmi a odkazmi zástupcov ďalších inštitúcií – Konzervatória na Timonovej ulici, Štátnej vedeckej knižnice, Slovenského technického múzea, Bábkového divadla a Múzea Vojtecha Löfflera.
(SD)
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.