Štátne divadlo Košice chce podporiť umenie a kultúru televíznou reláciou
Štátne divadlo Košice (ŠDKE) v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) v týchto dňoch realizuje projekt Reštart, ktorým chce podporiť umenie a oblasť kultúry.
Ako o tom informoval hovorca divadla Svjatoslav Dohovič, výstupom projektu bude televízna relácia, v ktorej sa budú prelínať vystúpenia mainstreamových umelcov a umeleckých súborov ŠDKE.
[ad][/ad]Naštartovanie kultúry
„Hlavnou ideou Reštartu je posolstvo kultúry z Košíc celej krajine. V čase nepríjemnej situácie, ktorá so sebou nesie množstvo obmedzení, práve kultúra pociťuje najväčší deficit, a to nielen finančný, ale aj divácky. Umenie bez diváka nemôže naplniť svoje poslanie, preto aj my hľadáme spôsob, ako mu byť čo najbližšie a možno ho takto i podporiť,“ povedal generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth s tým, že s touto myšlienkou vstupujú do projektu aj kultúrne inštitúcie z Košíc spolu s mainstreamovými umelcami.
„Aj takto chcú deklarovať chuť znovu naštartovať kultúru a vrátiť sa čo najskôr k divákom,“ dodal.
Viacerí herci podľa Dohoviča vo forme osobných výpovedí prezradia, čo z ich pohľadu urobila koronakríza s divadlom, ako ju prežili a ako si počas nej aj pomocou virtuálneho sveta nahrádzali priamy kontakt s divákom. Slovné výpovede, hudobné a tanečné čísla sa okrem javiska budú odohrávať aj v hľadisku, foyeri či zákulisí divadla.
Výstupom projektu bude televízna relácia, v ktorej herci Dana Košická, Alena Ďuránová, Táňa Poláková, Ľuba Blaškovičová, Ivan Krúpa, Stano Pitoňák, Martin Stolár a Jakub Kuka vo forme osobných výpovedí prezradia, čo z ich pohľadu urobila koronakríza s divadlom, ako ju prežili a ako si počas nej aj pomocou virtuálneho sveta nahrádzali priamy kontakt s divákom. Svoje výpovede pridajú aj riaditeľ činohry Milan Antol, riaditeľ opery Karol Kevický, riaditeľ baletu Peter Dedinský či zbormajster Lukáš Kozubík.
Opera a balet prispejú k reštartu pestrou zmesou hudobných a baletných čísel. Pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha sa predstavia operný orchester a zbor, sólisti Michaela Várady, Aneta Hollá, Marián Lukáč a Marek Gurbaľ, ale aj klavíristka Júlia Grejtáková, korepetítorka opery a huslista Peter Michálik, koncertný majster operného orchestra.
Tanečnými číslami prispejú sólisti baletu Sergii Iegorov, Eva Sklyarova, Shoko Yamada, Martin Bányai, Peter Rolik, Dalibor Fabián a Viktor Mikulišin. Zaujímavosťou určite je, že rovnako ako slovné výpovede aj hudobné a tanečné čísla sa budú odohrávať nielen na javisku, ale aj v hľadisku, foyeri či zákulisí divadla.
K divadelníkom sa pridajú aj ďalší známi umelci z východného Slovenska Marián Čekovský, Lucia Gibarti, Peter Bič Project, Štefan Štec, Lina Mayer, Veronika Rabada a skupina Noc a deň. Vystúpenia umelcov budú doplnené pozdravmi a odkazmi zástupcov ďalších inštitúcií – Konzervatória na Timonovej ulici, Štátnej vedeckej knižnice, Slovenského technického múzea, Bábkového divadla a Múzea Vojtecha Löfflera.
(SD)
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.