Študenti dizajnu pomáhajú neziskovkám
V rámci projektu Dizajn na kolesách sa študenti niekoľkých slovenských univerzít počas uplynulého týždňa stretávali v kultúrnom centre Tabačka, aby vybraným neziskovým organizáciám pomohli skvalitniť vizuálnu komunikáciu.
Hlavnou myšlienkou projektu
Dizajn na kolesách je snaha prepájať študentov rôznych vysokých škôl, ktorí študujú odbor grafického dizajnu. „Účelom je skvalitniť vizuálnu komunikáciu organizácií tretieho sektora. Zameriavajú sa na občianske združenia, občianske iniciatívy a iné verejnoprospešné organizácie,“ približuje Karol Rohrer z Tabačky Kulturfabrik.
Tri tímy, tri organizácie
Do tohtoročného projektu sa prihlásilo viacero organizácií. Napokon museli organizátori kvôli limitovanej kapacite zo zapojených neziskoviek vybrať tri subjekty pôsobiace v Košiciach. Ide o neziskovky Usmej sa na mňa, Pomocná ruka a HUBa. Študenti z troch vysokých škôl – Technickej univerzity Košice (TUKE), Paneurópskej vysokej školy Bratislava (PEVŠ) a Vysokej školy výtvarných umení Bratislava (VŠVU) sa počas workshopov rozdelili do troch tímov. Každý dostal za úlohu riešiť zadanie jednej organizácie. Študentov na špeciálnych workshopoch vedú odborní lektori. Tím lektorov tvorí Peter Liška a Tomáš Klepoch z odboru Dizajn médií na PEVŠ a Samuel Čarnoký z Katedry dizajnu na TUKE.
Po 15 rokoch nová identita
Prvý tím riešil zadanie jednej z najvýznamnejších neziskových organizácií pôsobiacich v našom meste – Usmej sa na mňa. Občianske združenie sa venuje práci s postihnutými deťmi. Zabezpečuje pre nich voľnočasové aktivity. V uplynulom čase sa im podarilo založiť dva športové kluby, takisto získať k dispozícii nové priestory. Napriek tomu riešia množstvo zo svojich aktivít takpovediac na kolene. „Vyčerpávajúca a obetavá práca združenia si zaslúžila po 15 rokoch získať novú vizuálnu identitu,“ popisuje Tomáš Klepoch.
Hrozba zániku
Občianske združenie Pomocná ruka čelí kvôli nedostatku financií a nezáujmu mesta v súčasnosti hrozbe zániku. Organizácia sa dlhodobo zaoberá problematikou narkománie v našom meste, jej prevencii a najmä osvete. Druhý študentský tím sa snažil prípravou vizuálnej identity pomôcť odvrátiť túto prognózu.
Netradičný HUB
Tretí zo zapojených študentských tímov sa venuje prezentácii občianskeho združenia pôsobiaceho priamo v Tabačke – HUBa. „Tento projekt nás zaujal tým, že nejde o bežnú formu komerčného HUB projektu. Podstatou tabačkovskej HUBy je využiť potenciál lokálnych kreatívcov tak, aby sa mohli iniciovať a vytvárať projekty, ktoré môžu zasiahnuť a pozitívne ovplyvniť verejný priestor v Košiciach,“ vyjadrili sa študenti zapojení do projektu.
Projekt Dizajn na kolesách nie je nijakou novinkou. Nadväzuje na pôvodný cyklus workshopov, ktorý pred niekoľkými rokmi začali organizovať študenti VŠVU. V roku 2009 získal projekt Národnú cenu za dizajn ministra školstva v kategórii komunikačný dizajn. Projekt v roku 2016 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
(JK)
Foto: archív Tabačky
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.