14.06.18

Súčasťou prezentácie remesiel v Košiciach bude aj čipkársky maratón

Foto: TASR

Spoznávanie sveta tradičných remesiel ponúka deň otvorených dverí (DOD), ktorý sa vo štvrtok koná v regionálnych centrách remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici. Súčasťou interaktívneho programu je Maratón paličkovanej čipky.

Návštevníci si pritom môžu čipkárske majstrovstvo typické pre daný región nielen pozrieť, ale aj vyskúšať. „Cieľom maratónu je predstaviť širokej verejnosti krásu paličkovanej čipky a krásu tohto remesla. Čipkárky pracujú na spoločnej paličkovanej čipke a aby sme boli verní slovu maratón, tak sa neprestajne paličkuje od 10. hod. až do 18. hod. hodiny,“ priblížila riaditeľka košického regionálneho centra remesiel ÚĽUV Júlia Jeleňová. Na konci dňa sa bude hodnotiť, koľko čipky sa v jednotlivých centrách podarilo vyrobiť. V takomto netradičnom remeselnom maratóne by organizátori chceli pokračovať aj v ďalších ročníkoch.

reklamná správa

V košickom centre remesiel na Mäsiarskej ulici možno vidieť aj remeselníkov pri výrobe v rezbárskej, textilnej, hrnčiarskej či tkáčskej dielni alebo pri maľbe na sklo. Súčasťou programu je o 17. hod. vernisáž výstavy Prestreté, ktorá ponúka inšpirácie na stolovanie v ľudovom štýle. Vyšívané, tkané a paličkované textílie, obedové i čajové súpravy z keramiky, drevené či drôtované misy a mnohé iné ľudovoumelecké výrobky pripomínajú nadčasovú tvorbu bývalých dizajnérov ÚĽUV-u. Chýbať nebude ani hudobné osvieženie. Deň otvorených dverí sa koná pod heslom Remeslo nás baví.

 

(TASR, PS)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím