Trinásty ročník Cinematiku ovládli odvážne filmy. Zaujal aj dokument Prípad Kalmus
Hlavnú cenu pre najlepší európsky film roka s názvom Meeting Point Europe na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Cinematik v Piešťanoch získala snímka Studená vojna poľského režiséra Pawla Pawlikowského. Avšak porotu zaujal aj dokumentárny film Prípad Kalmus zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa.
Trinásty ročník MFF priniesol tento rok takmer sto dlhometrážnych a krátkometrážnych filmov v štrnástich sekciách. „Divácky ohlas bol mimoriadny,“ konštatoval hovorca festivalu Peter Konečný. Poľský film získal zároveň aj cenu diváka.
Lámanie kosákov
V súťažnej sekcii slovenských dokumentárnych filmov s názvom Cinematik.doc ocenila porota slovenský film Prípad Kalmus zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Autorom filmu je režisér a scenárista Adam Hanuljak.
Cenu primátora mesta Piešťany získal nový dokumentárny film slovenského režiséra Mareka Kuboša Posledný autoportrét. Cinematik sa konal od 13. do 16. septembra s podporou Audiovizuálneho fondu a Ministerstva financií SR. Jeho čestnou riaditeľkou je herečka Božidara Turzonovová, umeleckým riaditeľom Vladimír Štric a výkonným riaditeľom Tomáš Klenovský.
[ad][/ad](TASR, JH)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.