19.11.19

Uctievači diabla ukázali krutosť genocídy jezídov

foto: SUL

V piatok mal, ako s úsmevom uviedli tvorcovia, celosvetovú premiéru film Uctievači diabla. Matej Šulc (31) a Tomáš Davidov (30) sa vybrali do Iraku a Sýrie po stopách genocídy jezídov z roku 2014. Dvojica Košičanov zmapovala celkovú problematiku náboženského a etnického konfliktu a priniesla autentické výpovede tých, ktorí prežili, priamo z epicentra genocídy.

O silnej výpovednej hodnote filmu svedčí aj fakt, že niektorí diváci ho nedokázali dopozerať a predčasne odišli z kinosály. Napríklad kvôli záberom, ako členovia skupiny ISIS hromadne strieľajú do desiatok chrbtom otočených jezídov.

Košičania mapovali krutosti bojovníkov Islamského štátu

Viac k téme

13.11.19
Košičania mapovali krutosti bojovníkov Islamského štátu

S kožou na trh

Po projekcii mohli diváci diskutovať s tvorcami dokumentu. Snímka vznikala za skromných podmienok a dokumentaristi išli doslova s kožou na trh. „Dokument nevznikal ako pri veľkých filmových produkciách, keď na každú zložku filmu je určený človek. Boli sme na to iba my sami dvaja. V oblasti Sindžáru nie sú žiadne hotely alebo ubytovne, preto sme prespávali v miestnom mediálnom centre, čo boli opustené domy,“ uviedol Matej Šulc.

Moderátor diskusie vytkol tvorcom nekvalitný zvuk pri niektorých rozhovoroch, čo si dvojica s prehľadom obhájila. „Ukradli nám nahrávač zvuku, kde sme mali tieto nahrávky s unikátnym obsahom zaznamenané. Rozmýšľali sme, že sa opäť stretneme s ľuďmi, ktorých výpovede sme zaznamenali, ale bolo by to zložité. Mohli sme byť radi, že nám nejaký rozhovor o ich nešťastí vôbec poskytli,“ vysvetlil Šulc.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Nemajú svätú knihu

Tomáš Davidov je zároveň vyštudovaný religionista, ktorý vysvetlil náboženský konflikt medzi ISIS a jezídmi. „Jezídi veria v jedného Boha, ktorý stvoril Zem a jej správu zveril siedmim anjelom. Z nich je hlavným Anjel Páv. Väčšina moslimov verí v príbeh, v ktorom zostupuje Anjel Páv do pekiel a uhasí ich svojimi slzami. Preto islamskí radikáli jezídov spájajú so Satanom a označujú ich za uctievačov diabla,“ priblížil Tomáš Davidov. 

Pre moslimov je problém, že jezídi nemajú svätú knihu, akou je v islame Korán či v kresťanstve Nový zákon. „Jezídska viera je skôr ezoterická, verí v posmrtné premiestňovanie duší a je šírená ústnym podaním. Bežnému moslimovi je to v podstate jedno. Ale akonáhle nastane, napríklad, zlá ekonomická situácia, jezídi sú automaticky vnímaní ako jej príčina a stávajú sa terčom útokov,“ dodal Davidov. V Iraku je dokonca náboženstvo napísané v občianskom preukaze, čo často rozhoduje o tom, či niekto dostane prácu.

Tvorcovia filmu M. Šulc (vľavo) a T. Davidov (v strede) zaznamenali autentické výpovede jezídskych bojovníčok. Foto: kac
Tvorcovia filmu M. Šulc (vľavo) a T. Davidov (v strede) zaznamenali autentické výpovede jezídskych bojovníčok. Foto: KAC

Nedostatočná informovanosť

Dvojica poukázala aj na nedostatočnú informovanosť z tejto oblasti zo strany slovenských médií. „Snažili sme sa odtiaľ urobiť aj nejaké reportáže do televízie. Je to náročné nielen na výrobu, ale aj finančne. Tam sa človek stretáva už len s reportérmi CNN a zahraničných bohatých médií, ktoré si to dokážu zaplatiť,“ hovorí Šulc. 

Dokumentaristi uviedli, že film bol financovaný aj s podporou Literárneho fondu, no väčšia časť išla z vlastných prostriedkov. „Nie sme síce ziskoví, ale spravili sme niečo správne a s reportážami sa nám podarilo dostať na obrazovky RTVS,“ uviedol Davidov. Podľa jeho slov Slovensko má potenciál na kvalitnejšie zahraničné spravodajstvo.

„Aj čo sa týka ľudských zdrojov, ale aj finančne. Keď sa pozrieme na bratov Čechov, oni majú niekoľko generácií vojnových reportérov, my sme však v tomto smere ďaleko za nimi. Myslím si, že ak by tam slovenská televízia mala svojich reportérov, ľudia by sa nemuseli utiekať k spravodajstvu Hlavných správ a iných konšpiračných webov,“ zhrnul na záver Davidov, za čo si od publika vyslúžil potlesk.

Dvojica má v pláne s filmom cestovať po mestách na celom Slovensku a dúfa, že o ich dokument prejaví záujem aj verejnoprávna RTVS.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím