11.02.20

Uplynie 30 rokov, čo nás opustil „Béla báči“

foto: Veronika Janušková

Veríme, že umelec, ktorý celý svoj majetok daroval Košičanom, by bol s činnosťou svojho Múzea Vojtecha Löfflera spokojný a že by ho potešilo množstvo výstav i tvorivých aktivít organizovaných pod jeho menom.

Majster Löffler so svojou manželkou Klárou po sebe zanechali vyše 2 000 exponátov jedinečnej zbierky. Pozostáva z kolekcie ľudovej keramiky a hrnčiarstva, v ktorej významné miesto zaujímajú exponáty hollóházskej produkcie druhej polovice 19. storočia, ale i muránskej, holíčskej a kremnickej proveniencie.

Majster Löffler. Foto: archív Múzeum Vojtecha Löfflera
Majster Löffler. Foto: archív Múzeum Vojtecha Löfflera

Okrem časti svojej tvorby majster daroval aj ojedinelú zbierku autoportrétov výtvarných umelcov, ktorá prerástla do významnej súkromnej galérie podobizní, v ktorej dominantné postavenie zaujímajú predstavitelia známej košickej výtvarnej školy (Halász-Hradil, Csordák, Bauer, Kieselbach, Kmetty, Jasusch, Šipoš, Feld, Reichentál, Jakoby, Collinásy, Oravecz a mnohí ďalší) - väčšinou osobní priatelia Vojtecha Löfflera.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Žena v rôznych podobách

Celým dielom majstra Löfflera sa prelína motív ženy. V jeho tvorbe prevláda typ, v ktorom sa citlivo spája záujem o telesnosť s predstavou ideálu. Jeho majstrovstvo sa odzrkadľuje aj v menších kompozíciách, často vytvorených zo vzácnych materiálov ako slonová kosť, jantár, koral, alebo striebro. Tieto materiály využíval aj vo svojráznom vytváraní šperkov.

Umelcov pohostinný dom na Kmeťovej ulici bol často svedkom vášnivých diskusií o umení, svedkom snovania umeleckých plánov mladých umelcov, ktorí v osobe Vojtecha Löfflera nachádzali predovšetkým priateľa ochotného pomôcť.

„Sochár Vojtech Löffler patrí ku Košičanom, ktorí pre svoje mesto urobili veľmi veľa. A to predovšetkým svojou tvorbou, ale aj tým, že celý svoj hnuteľný aj nehnuteľný majetok daroval Košičanom, čím chcel podporiť kultúru a umenie,“ skonštatovala riaditeľka Múzea Vojtecha Löfflera Milena Gašajová.

Zdroj: Múzeum Vojtecha Löfflera

reklamná správa

OBSLÚŽIME VÁS DOMA!

Hygienicky pripravované a zabalené jedlá aj novinky z KOSHI SUSHI Vám donesieme až domov.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím