V Thálii uvidíme premiéru Mamzelle Nitouche
Košické Divadlo Thália v rámci spestrenia ponuky žánrov siahlo vo svojej prebiehajúcej 45. sezóne po operetnom titule.
Vo štvrtok (16. 4.) uvedie v premiére ľahkú, zábavnú, ale aj dôvtipnú francúzsku operetu Slečna Netýkavka (Nebántsvirág).
Dostatočne zamotaný, často až ťažko sledovateľný príbeh plný zvratov, ktorý aj na posledné chvíle dokáže prekvapiť, zavedie publikum na koniec 19. storočia do Francúzska.
Opereta sa odohráva v dievčenskej škole, v divadle mesta Ponterey a v tamojších kasárňach.
„Táto inscenácia hovorí o tom, že každý túži byť niekým iným a niečo skrýva. Ide aj o vydanie sa na cestu sebapoznania, samozrejme, že veľmi ľahkým a humorným spôsobom. Predsa však, ako v každej dobrej hre, aj tu hľadáme odpovede – kto sme, čo sa v nás skrýva, a ak máme nejaký talent, nejaký dar, čo s tým urobíme,“ priblížil hru dramaturg divadla Miklós Forgács.
Inscenácia je podľa neho nielen spevácky, ale aj herecky mimoriadne zaujímavá. Popri speve je v nej silný situačný humor, v ktorom sa tak účinkujúci môžu herecky dokonale „vyžiť“.
Režisérom je známy maďarský herec István Mikó, ktorý je považovaný za odborníka hudobného divadla a ľahších žánrov. V operete sa predstavia herci Péter Nádasdi, Lilla Dégner, Mária Szabó Kövesdi, Árpád Pólos, Lívia Varga a ďalší.
Autorom svetoznámej operety s pôvodným názvom Mamzelle Nitouche je francúzsky skladateľ Hervé, libreto napísali Henry Meilhac a Arthur Milhaud. Jej premiéra sa konala 26. januára 1883 v Paris Variétes.
Opereta dosiahla svetový úspech a viackrát sa hrala aj v českých a slovenských divadlách (pod pôvodným, francúzskym názvom Mamzelle Nitouche).
(tasr, sen)
Foto: TASR
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.