PR 24.04.18

Začala sa Košická hudobná jar

foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) ako jediný orchester na Slovensku organizuje medzinárodný festival klasickej hudby - Košickú hudobnú jar (KHJ). Už po 63-krát metropola východu privíta špičkových hudobníkov z rôznych krajín sveta.

Milovníkom vážnej hudby do 17. mája ponúka ešte sedem koncertov, prednášku, výstavu a komorné hudobno-dramatické predstavenie súboru Slovenského národného divadla. Lístky na dnešný koncert Parallax Saxophone Quartet si však už nekúpite – je vypredaný.

Hudobníci zo Slovenska i zo sveta

Azda najväčšiu pozornosť vzbudzujú mená zahraničných interpretov: taiwanského dirigenta Yu-An Changa, francúzskeho violončelistu Bruna Philippeho a kórejskej sopranistky Sooyeon Kim. 

Zatiaľ čo vynikajúci dirigent mal v rukách minulotýždňový Otvárací koncert festivalu, očarujúca sopranistka sa pred orchestrom ŠfK predstaví už tento štvrtok 26. 4. po boku českého dirigenta Leoša Svárovského.

Spomedzi domácich umelcov v Košiciach najviac rezonuje meno legendárneho dirigenta, rodáka z Krompách, Ondreja Lenárda. Perfekcionizmus a mimoriadne dirigentské majstrovstvo tohto východniara sa na koncerte v Dome umenia 4. mája snúbi s mladíckou odvážnosťou českého virtuóza Jana Mráčka, ktorý sa publiku predstaví v jednom z najťažších diel husľovej literatúry. Medzinárodné obsadenie ponúkne aj Záverečný vokálno-symfonický koncert festivalu, na ktorom sa okrem orchestra ŠfK a Českého akademického zboru predstavia štyria speváci v slovensko–česko–ukrajinskom obsadení.

Súčasťou koncertného života ŠfK sú aj podujatia v rámci festivalu Košická hudobná jar.foto: Jaroslav Ľaš
Súčasťou koncertného života ŠfK sú aj podujatia v rámci festivalu Košická hudobná jar.foto: Jaroslav Ľaš
Predstaví sa aj Český akademický zbor. foto: ŠfK
Predstaví sa aj Český akademický zbor. foto: ŠfK

Predstavia sa aj herci Slovenského národného divadla      

Jednou z noviniek tohtoročnej KHJ je komorná hudobno-dramatická inscenácia na motívy života a tvorby Marty Kubišovej z dielne SND.  Predstavenie Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu je spojením hudby, slova a hereckého umenia trojice hercov. Inscenácia pôsobivo zachytáva príbeh ženy, ktorá inšpiruje generácie umelcov, ako aj všetkých, ktorí sa neboja postaviť za svoje názory. 

Spojenie hudby a slova ponúkne aj spoločný koncert renomovaného sláčikového kvarteta Pavel Haas Quartet a charizmatického herca Roberta Rotha, ktorý návštevníkom prednesie úryvky z knihy Juliana Barnesa Šum času, venovanej pocte svetoznámeho a oceňovaného, zároveň zakazovaného i zatracovaného skladateľa a klaviristu Dmitrija Šostakoviča. Ďalšou z noviniek festivalu je sólový klavírny recitál vynikajúceho slovenského klaviristu Mikiho Skutu.

Tradícia venovaná „starej hudbe“   

Koncerty profesionálnych zahraničných súborov tzv. starej hudby nie sú v Košiciach až také pravidelné. Festival KHJ však pozýva do mesta takéto súbory každoročne. Tentoraz sa domácemu publiku predstaví český súbor Cappella Mariana s originálnym projektom Talianske nebo v pôsobivých priestoroch kostolu Premonštrátov na Hlavnej ulici. 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím